Pomerančové slupky můžete využít ještě jednou. V zahradě
Pomerančové slupky obvykle vyhazujeme, dáváme do kompostu nebo používáme na výrobu různých dekorací. Pokud je správně nasušíte, vydrží vám dlouho a jsou zdrojem příjemné vůně. Ne každý ale ví, že pomerančové slupky mohou být prospěšné také ve vaší zahradě. Po přečtení tohoto článku už je vyhazovat nebudete.
Pomerančové slupky v zahradě
Pomerančové slupky obsahují živiny, takže rozhodně patří minimálně do kompostu. Kromě toho také přirozeně odpuzují škůdce, čímž chrání vaše rostliny. Pomeranče se ale používají taktéž jako přírodní repelenty, takže jejich použití můžete aplikovat také pro svůj prospěch. V neposlední řadě je třeba zmínit, že využití domácího odpadu je způsobem, jak prospět životnímu prostředí i své peněžence. Používat bychom měli takové slupky, které nebyly chemicky ošetřeny. Pokud nemáte jistotu, jednoduše pomeranč před oloupáním důkladně omyjte.
Foto: Pixabay
Pomerančové slupky proti škůdcům
Zatímco nám pomerančové slupky voní přímo úžasně, některé druhy obtížného hmyzu ji přímo nesnáší. Jedná se zejména o komáry, ale také o mšice či dokonce slimáky. Pokud chcete být před těmito chráněni, rozmístěte pomerančové slupky po své zahradě. Můžete se jimi také potřít pro lepší účinnost. Taktéž můžete naplnit sklenici pomerančovými slupkami a zalijte vodou. Jak se na sluníčku voda zahřeje, přípravek se rozvoní.
Použití proti mšicím
Dejte slupky od pomeranče do nádoby a zalijte je horkou vodou. Nádobu uzavřete a protřepejte. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu (můžete ještě několikrát protřepat). Tekutinu slijte a dejte ji do láhve s rozprašovačem. Poté nastříkejte na rostliny, které by mohly být ohroženy mšicemi (nebo na kterých už mšice pozorujete).
Kyselost do půdy
Pokud máte rostliny, které mají rády mírně kyselé nebo kyselé pH, můžete si pomoci prostřednictvím pomerančových slupek. V tomto případě se hodí nastrouhat pomerančovou kůru a před výsadbou oné rostliny ji přidat do jámy.
Dusíkaté hnojivo
Slupky jsou bohatým zdrojem dusíku. Protože se ale poměrně pomalu rozkládají, je dobré je před použitím do půdy nastrouhat. Takovým způsobem je možné použít čerstvé i sušené slupky pomeranče. Vždy si tak můžete vytvořit zásobu.
Zdroje info:
https://thehomespunhydrangea.com/6-creative-ways-to-use-orange-peels-in-your-garden/
https://www.islandernews.com/lifestyle/using-orange-peel-to-deter-pests-an-organic-way-to-regain-control-over-your-garden/article_b7cbcfa8-c23f-11ec-89df-93dcd1ce7a09.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!