Pokojovky do ložnice: vyčistí vzduch a dodají tu správnou atmosféru
Přemýšlíte, jak si v ložnici zajistit klidný a ničím nerušený spánek? Může vám s tím pomoci příroda. I když staré babské rady tvrdí, že bychom s rostlinami za žádnou cenu spát neměli, zkušenosti mnohých milovníků zeleně hovoří docela jinak
Koneckonců, první vlaštovka se v tomto ohledu objevila už v roce 1979 – šlo o slavnou studii z NASA, která prokázala, že mnohé rostliny umí ze vzduchu odstraňovat formaldehyd, benzen a další škodliviny. A právě proto vám dnes přinášíme seznam těch, které to opravdu dokáží, a navíc se díky svému vzhledu, vůni nebo stylu růstu skvěle hodí právě do ložnice.
Levandule (Lavandula) – navodí klidný spánek
I když nejde o typickou pokojovou rostlinu, může se jí dařit i na vašem parapetu. Potřebuje jen jasné světlo a přeměřenou zálivku. Bývá totiž náchylná k zahnívání. A během sezóny jí udělá dobře i letnění a trocha hnojiva na bylinky.
Areková palma (Areca catechu) – zelená dominanta
I když si v našich podmínkách arekové ořechy nevypěstujete, areková palma se může stát skvělým doplňkem vaší ložnice. Ovšem jen v případě, že na ni máte dost místa. Dokáže totiž vyrůst až do 2 metrů a obdobně se rozloží i do šířky. Vyžaduje jasné světlo a stále vlhký substrát.
Břečťan popínavý (Hedera helix) – nenáročný krasavec
Snadno ho přisadíte jako pokryvnou rostlinu do květináčů s jinými pokojovkami, nebo ho zavěsíte třeba pod strop. Na jaře a v létě se spokojí s polostínem, během zimy potřebuje světla více. Nemá rád přelévání, ale ani přísušky.
Foto: Pixabay
Ledviník (Nephrolepis exaltata) – půvabná karpadina
Jde o rostlinu jemných tvarů, která do ložnice vnese požadovaný klid, potěší tedy všechny nespavce. Dokáže se ovšem značně rozrůst a je citlivý na soustavnou vlhkost v půdě. Jakmile jednou uschne, už ho dost možná neoživíte.
TIP: Položte ho na misku s vlhkými oblázky a snadno si tak v ložnici zvýšíte i vzdušnou vlhkost.
Aglaonema proměnlivá (Aglaonema commutatum)nemá ráda průvan
Zaujme vás opravdu rychle díky svým podlouhlým špičatým listům s charakteristickým barevným žilkováním. Na péči je nenáročná. Spokojí se se světlým polostínem a častou zálivkou. A velmi dobře snáší i tvarování
Sanseviera alias tchýnin jazyk (Sansevieria spp.) – milovníky feng-shui nepotěší
Pokud věříte na tuto východní filosofii, pak vás její zašpičatělé listy určitě příliš nenadchnou, jinak je však tchýnin jazyk velmi vděčnou čističkou vzduchu, která toho ke spokojenosti příliš nepotřebuje. Přirůstá jen pomalu a při dobré péči (zejména umírněné zálivce) vydrží i desetiletí. A k dostání je například i špagetovitá nebo panašovaná forma.
Foto: Pixabay
Dračinec (Dracaena) – široké možnosti výběru
Dracén, které dokáží vyčistit vzduch, je celá řada. U nás jsou nejsnáze k dostání „Janet Craig“, „Tricolor“ či „Masangeana“. Potěší vás variabilně zdobenými listy i jednoduchou péčí. Mají rády jasné, ale nepřímé světlo a dobře propustnou půdu. A pokud se vyhnete přelévání, budou vám dělat radost dlouhou řadu let.
Filodendron (Philodendron) – robustní krasavec
Svůj život začíná jako útlá liána, ale pokud mu dáte dostatek prostoru, snadno zaplní nepoužívaný kout. Má opravdu velké listy nezaměnitelného tvaru, které vzduch v místnosti nádherně zvlhčí. Musíte dělat jen jediné – pravidelně je otírat od prachu Jinak filodendron příliš náročný není. Vystačí si i s polostínem a občasné opomenutí v zálivce mu nijak nevadí.
Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) – tip od našich babiček
Jde o neprávem zapomenutou pokojovku. Ten, který dokáže vzduch čistit nejlépe, má jasně zelené listy, ovšem k dostání jsou i rostliny panašované nebo dokonce s oranžovými řapíky. Za pomoci dceřiných rostlin se rychle šíří do stran, případně vytváří dekorativní závěsy. A odpustí vám i dlouhé období přísušku.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)