Pokojovka pro každého – kořenokvětka. Bude se jí dařit i při minimální péči a květy má opravdu nevšední

Kořenokvětka

Pokojovka pro každého – kořenokvětka. Bude se jí dařit i při minimální péči a květy má opravdu nevšední. Patříte mezi tu část populace, které uschne i kaktus? Pak mám pro vás pokojovou květinu, které i při minimální péči a nárocích bude krásně zelená.

Touto kráskou, která vydrží i drsnější péči není nic jiného než kořenokvětka latinsky Aspidistra elatior. Můžete se setkat také s názvy domácí štěstí nebo ševcovská palma. Pyšní se výjimečnou odolností i při náročných podmínkách.

Odkud pochází a jak vypadá

Kořenokvětka roste ve stínu horských lesů v bažinaté půdě Himalájí, Japonska nebo Číny. Jedná se tedy o skutečně nenáročnou rostlinu.

Má lesklé tmavé listy, které připomínají tvarem listy kukuřice. Jsou přibližně 70 – 80 cm dlouhé a přibližně 10 cm široké. Kmen stonků může být 15 cm široký.

Foto: Pixabay

Nenáročné pěstování

Pokud máte někde málo světla, kořenokvětka to zvládne. Nicméně je ji příjemnější mít přirozený světelný zdroj. Pozor ovšem na přímé slunce a sálavé teplo, spálí ji listy a bude mít místo krásné lesklé zelené barvy, hnědé skvrny.

  • Nejraději má teploty od 10 do 23 °C. V zimě snáší i teploty kolem 5 °C a mírný průvan a na druhou stranu zvládne teplotu až do 29 °C.

  • Zálivku přizpůsobte teplotě, nižší teploty menší zálivka, vyšší teploty častější zálivka. Substrát mezi zálivkami nechte trochu proschnout. Stejně jako u ostatních rostlin škodí i kořenokvětce přelévání, které může i tuto rostlinu zahubit.

  • Vhodné je rostlině také jemně otírat prach z listů nebo ji pravidelně rosit.

Hnojení a přesazování

Jednou za dva týdnu přihnojte kořenokvětku hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem. A dbejte na rčení „méně znamená více“. Můžete jí také dopřát silně naředěný kopřivový výluh a s mírou.

Substrát pro kořenokvětku je nejlepší s kvalitní listovkou, případně kompostem s perlitem. Rostlinu nepřesazujte každý rok, ale až tehdy, kdy kořeny vyplní květináč. Starší rostliny nepřesazujte vůbec, ale odstraňujte přečnívající výhony a kořeny. Můžete také vyměnit vrchní vrstvu substrátu.

Při přesazování můžete oddělit trs pro namnožení, ale pozor, tento oddělek musí mít alespoň dva listy pro úspěšné ujmutí.

Kam s ní

Kořenokvětka je atraktivní rostlina, která se používá jako pokojová. Začínající zahradníci ocení nenáročnost, která vydrží i drobné přešlapy v pěstování a zatraktivní prakticky každou místnost s aspoň trochou světla.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/korenokvetka.html, https://sazenicka.cz/korenokvetka/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/vypestujte-si-domaci-stesti-korenokvetka-je-vdecna-pokojovka.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)