Pokojové rostliny mohou mít v zimě jiné požadavky na pěstování
I když pokojové rostliny nemusí v zimě snášet chladný vítr, sněhovou pokrývku ani nižší teploty, může se péče o ně lišit. Některé rostliny vyžadují období vegetačního klidu, aby znovu vykvetly či plodily. Vyplatí se zjistit si, jaké podmínky vyžaduje právě vaše rostlina. Změny mohou nastat v oblasti zálivky, vystavení světlu, ohledně teploty, ve které je pěstujeme a další.
Světlo pro pokojové rostliny
Na podzim a v zimě je menší množství denního světla, což může znamenat, že některé vaše rostliny mohou začít trpět jeho nedostatkem. U některých rostlin se to projevuje tak, že rostliny mají ochablé stonky, listy jsou řídké a světlé, výhonky protáhlé – natahují se za světlem. Proto je třeba některé rostliny postavit blíže k oknu. Pokud rostliny stojí na podlaze, může pomoci, když je postavíte výše (například na stojan na květiny). Tipy pro dobrý růst:
- Každý týden otočte květináčem o čtvrt otáčky, aby rostlina rostla rovnoměrně.
- Otřete prach z listů rostlin, zamezuje přístupu vzduchu. Navlhčeným hadříkem u hladkých listů, kartáčem u chlupatých listů.
Foto: Pexels
Zálivka pro rostliny je jiná
Na podzim a v zimě potřebují rostliny méně vody. Přebytek pro ně může znamenat hnilobu kořenů. Zálivku omezíme obvykle na jednou za dva týdny. Platí, že čím nižší je teplota, při které rostliny pěstujeme, tím méně častá je zálivka. Je přirozené, že když se množství světla snižuje, je rostlina méně žíznivá a omezuje svůj růst.
- Vždy před zalitím zkontrolujeme stav půdy – horní vrstva by měla vyschnout.
Teplota ovlivňuje rostliny
Když dochází ke zmenšení množství světla, měla by být jiná i teplota vzduchu v místnostech. A to nižší, tak jak je to i v přírodě. Vzhledem k tomu, že snížení teploty by nemuselo být příjemné pro lidi, přemisťujeme rostliny do místností, které jsou chladnější. Může jít o chodby, garáže, zimní zahrady, skleníky apod. Pokud nemáte takovou místnost, zkuste rostliny přesunout na okenní parapet, kde jsou teploty nižší.
- Pozor na teplotní šoky! Nežádoucí je průvan, který může vzniknout při větrání místnosti.
Vzdušná vlhkost
Vlhkost vzduchu je v důsledku vytápění domácnosti nižší. Proto je třeba ji vhodným způsobem zvyšovat. Můžete investovat do speciálního zvlhčovače vzduchu.
- Pomoci si ale můžete nádobami, které zavěsíte na radiátory.
- Poslouží i vlhký ručník položený na horký radiátor.
- Pokojové rostliny můžete postavit na podtácky naplněné oblázky a vodou tak, aby se dno květináče nedotýkalo dna květináče, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Jak se voda odpařuje, zvyšuje vzdušnou vlhkost.
- Je možné mlžit vodu v blízkosti rostlin nebo rovnou na listy (ne u všech rostlin).
Zimní hnojení
Hnojit bychom měli pouze ty rostliny, které vy zimě či na podzim kvetou. Protože je obtížné zajistit rostlinám podmínky pro odpočinek, mohou pokračovat v růstu i v zimě. V takovém případě je třeba je přihnojovat. Ne ale v takovém množství jako na jaře a v létě.
Zdroje info:
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/jak-dbac-zima-o-domowe-kwiaty-doniczkowe-dzieki-takiej-pielegnacji-rosliny-przetrwaja-zime-aa-1TGv-7fqy-Y4HM.html
https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/winter-houseplants-care-tips/
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!