Pokojové rostliny: Jak se o ně starat, aby v zimním období nestrádaly?
Pokojové rostliny mohou v zimním období strádat, a to především proto, protože mají nedostatek světla a nám se mnohdy také stane, že je přelijeme – na což jsou velmi náchylné. Ovšem přelití není to jediné, co jim škodí. Neprospívá jim také změna teploty, kdy na ně působí suchý a teplý vzduch od radiátorů a chlad při větrání. Některé druhy pokojovek jsou méně náchylné, jiné zase více. Například kvetoucí tropické rostliny bychom měli chránit opravdu dobře. K nim patří orchideje, banánovník a mnoho jiných. Naopak v zimním období se daří ibišku, rýmovníku, gumovníku a dalším.
Krok 1 – rostliny nepřeléváme
Pokud rostliny v zimě přeléváte, jedná se o první největší chybu, kterou můžete udělat. Některé květiny v zimním období vypadají, jako kdyby chřadly, a tak jim rádi poskytnete více zálivky, a to s tím nejlepším úmyslem. U některých rostlin však může jít o zásadní chybu. Přes zimu většina z nich má raději proschlý substrát, a tak bude stačit, když jim poskytnete vodu jednou za týden, ale klidně i jednou za čtrnáct dní. V zimě mají květiny klidový režim, a tak byste v nich neměli podněcovat růst.
Krok 2 – pozor na průvan
Jelikož je v zimě málo světla, umisťujete rostliny na parapet, aby listy rostliny nezačaly opadávat. To je však samozřejmě dobře, ale jen tehdy, pokud vám okny netáhne. Bohužel rostliny mohou takzvaně nastydnout a následně uhynout. Doporučujeme, abyste je i při větrání umístili například přímo pod okno.
Krok 3 – pryč od radiátorů
Některé druhy rostlin potřebují přes zimu chlad, ale ne průvan. Právě proto se jim v přetopeném bytě u radiátorů nemusí dařit. Listy začnou hnědnout, usychat a když na ně sáhnete, rozdrolí se. Pokud rostliny na parapetu musíte mít, dejte je co nejdále od topení. Na noc je dejte například do předsíně či na verandu. Naprostým opakem jsou pak tropické rostliny, které milují teplo a vlhko. Zde topení může být prospěšné. Je třeba ale pořídit například pokojový miniskleník nebo zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost.
Krok 4 – pryč s prachem
Jistě uděláte dobře, když pokojovky občas zbavíte prachu, a to z jednoho prostého důvodu. Pokojové rostliny nemohou tak dobře přijímat světlo, kterého je navíc přes zimní období nedostatek. Navíc také listy, se kterými nehýbete, je na nich vrstva prachu, často podléhají napadení škůdci. Z toho důvodu je jistě vhodné utírat prach a kontrolovat jejich stav. Určitě se také podívejte na spodní stranu listů, zda neobjevíte škůdce. Pokud ano, na nic nečekejte a okamžitě se jich zbavte.
Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-v-zime-pecovat-o-pokojove-rostliny-20211213.html
https://www.pokojovky.co/blogs/blog/7-tipu-jak-mit-spokojene-pokojovky-i-v-zime
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)