Pokojová kráska jako z orientu – arabský jasmín
Jasmín arabský, nebo také jasmín sambakový, (Jasminum sambac) nepatří k příliš známým pokojovkám, a to je rozhodně škoda. Je totiž celkem nenáročný, a dařit se mu bude i v bytech. Potřebuje jen zimní pauzu a hojnou zálivku.
Jde vlastně o popínavou liánu. Tenké stonky o délce až 1,8 metru na sobě nesou tmavě zelené špičaté lístky, které samy o sobě působí velmi dekorativně. V květinářství vás však upoutají zejména jeho bílé, nádherně vonící květy. Vypadají jako malé trubičky s květním kalichem a zřídka vydrží na rostlině déle než jeden den. Vynahradí to však svým množstvím a opojnou vůní, kterou kolem sebe šíří.
Jasmín arabský potřebuje péči, ale odvděčí se za ni
Vyžaduje pěstování na světlém stanovišti, ovšem bez žáru poledního slunce. V suchých bytech pak ocení i vrstvu kamínků v podmisce, neustále plné vody. Odpařená voda zvlhčí vzduch v okolí, což účinně předchází opadávaní nejmenších poupat.
Hojné kvetení podpoří také dobré přihnojování, a to každých čtrnáct dní prostředky pro kvetoucí rostliny. Nejlépe se osvědčilo právě tekuté hnojivo, které je možno dobře dávkovat. Důležité je také pravidelné zaštipování dlouhých výhonů ve vegetačním období a důkladné seřezání po odkvětu. Obvykle stačí o třetinu, ale každý třetí rok i o polovinu, nebo i více.
Rozmnožování jasmínu je snadné
Zaštípnuté výhonky s alespoň dvěma páry listů zasaďte do směsi zahradnického substrátu a písku. Umístěte je pod igelitový sáček a mírně zavlažujte. Po třech až čtyrech týdnech by měly zapustit kořeny. Dále je pěstujte jako obvykle.
Jasmínová poupata si můžete i nasušit do čaje
Toužíte-li po zeleném jasmínovém čaji jako z čajovny, seberte plně vyvinutá poupata těsně před rozkvetením. Sušte je společně s čajovými lístky, nejlépe na pečícím papíru a pod poklopem. Vůně tak nebude unikat. Čaj pak uskladněte a připravujte jako obvykle.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)