Pokojová juka potěší i amatérské pěstitele
Pokojová juka vám na první pohled může připadat trochu zvláštní, pochází totiž ze stejné rodiny jako třeba agáve. A jak na pěstování juky, nechcete-li se potýkat s hnědými konci listů, žloutnutím a dalšími obtížemi, na které tyto zelené krásky obvykle trpí?
Nejoblíbenějším druhem pro pěstování v ČR je rozhodně Juka guatemalská (Yucca guatemalensis). Pochází z Guatemaly a Mexika, kde může dorůst až 15 m. Ovšem v našich bytech zřídkakdy přesahuje 1,5 m a bohužel nekvete, což je škoda.
Juka – pěstování
Juka guatemalská potřebuje pro svou spokojenost velmi světlé místo. Při nedostatku světla bude juku sužovat hodně problémů. Její listy budou atrofované, postupně zežloutnou a nakonec úplně opadají. Svědčí jí také letnění, ale až po 15. květnu, kdy už nehrozí nebezpečí přízemních mrazíků. Klidně ji vystrčte rovnou na terasu – juka miluje slunce a čerstvý vzduch!
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vhodný substrát a zálivka
Výživný, ale propustný – juka je velmi citlivá na vlhkost v substrátu. Povinná je tedy opravdu silná drenážní vrstva (keramzit, kamínky apod.) na dně květináče. Na přísun vody je nenáročná. Zaléváme ji proto, až když jsou alespoň čtyři centimetry horní vrstvy substrátu suché. Přísušky jí nevadí, přemokření ano. Přebytečná voda rovněž musí volně odtékat.
Vhodná výživa
Může to vypadat jako nedostatek světla, ve skutečnosti je však problémem výživa. Juka svěšuje listy, žloutne a opadává. Abychom tomu zabránili, musíme v období intenzivního růstu (březen až srpen) používat vhodné hnojení. Vezměte si k ruce hnojivo na palmy.
Žádnou další výraznou péči juka nepotřebuje, přesto vám bude i s tímto málem dlouhá a bez problémů prospívat. Bylo by tedy škoda ji při nákupu pokojových květin opomenout.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)