Poinsettia neboli vánoční hvězda: Péče po přenosu domů
Vánoční hvězda, která je známá také jako Poinsettia, je jednou z nejznámějších vánočních květin. Každý rok si ji můžete koupit před Vánoci, aby váš dům vyzdobila krásným červeným „květem“ úctyhodných rozměrů. Původem pochází z Guatemaly a Mexika, kde roste ve formě menšího stromu (výška 0,5 až 4 metry). Při manipulaci s rostlinou buďte opatrní – mléčná šťáva rostliny je jedovatá.
Vánoční hvězda a legendy
Vánoční hvězda má v souvislosti s vánočními svátky velmi dlouhou historii. Jedna z nejkrásnějších legend pochází z 16. století. Vypráví o tom, jak chudá dívka chtěla koupit vánoční dárek k oslavě Ježíšova narození, ale neměla na něj peníze. A tak sbírala plevel podél cesty a nosila ho do kostela, jak jí poradil anděl. V kostele se plevel proměnil v zářivé rostliny, které svým tvarem připomínala betlémskou hvězdu. Červené zbarvení horních listů je zase symbolem oběti Ježíše Krista.
Rady při nákupu
Aby vám vánoční hvězda vydržela, je třeba nakoupit rostlinu v co nejvyšší možné kvalitě. Proto bychom měli velkou pozornost stavu rostliny věnovat už v obchodě. Na co přesně se zaměřit? V první řadě se dívejte na stav rostliny. Pokud je mladá a vypadá vitálně, berte ji. Jestliže je hvězda již plně rozvinutá nebo její barevné listy začínají odpadávat, nespoléhejte na to, že vydrží dlouho. Takového exempláře se raději vzdejte. Pokud je cena výhodná, můžete se pokusit pěstovat ji pro příští rok.
Pozor na ochlazení
Vánoční hvězda je rostlina, která je velice náchylná na chlad. Pokud je jen krátce vystavena chladným podmínkám (jaké v prosinci obvykle převládají), pak může začít ztrácet listy. Vyplatí se ji tedy před odchodem z obchodu zabalit do novin, abychom ji před chladem co nejvíce uchránili.
Foto: Pixabay
Výběr stanoviště
Základem péče je správně zvolené stanoviště. Mělo by to být velmi světlé místo, avšak mimo přímého poledního slunce. Vánoční hvězda miluje teploty 18 až 22 °C, což je běžná pokojová teplota. Jestliže je teplota nižší než 13 °C nebo vyšší než 27 °C, přichází o listy. Nevystavujte rostlinu teplu z radiátorů, průvanem z oken ani dotykem listů o sklo.
Zálivka a hnojení
Zálivku provádíme vždy poté, co horní část zeminy proschla – substrát udržujeme vždy mírně vlhký. Je dobré, když má květináč drenážní otvory, jimiž přebytečná voda odteče. Pokud vystavíme rostlinu suchu, její listy vyblednou nebo začnou opadávat. Vyplatí se postřikovat vzduch kolem rostliny vodou, abychom zvýšili vzdušnou vlhkost. Dejte si ale pozor! Nestříkejte přímo na listy, protože pak by mohly vzniknout skvrny. Během kvetení nepotřebuje rostlina hnojit.
Zajistěte si kvetení i v příštím roce
Vánoční hvězda vám může vykvést každou zimu. K tomu ale potřebuje dodržet některé podmínky. Krátké denní světlo v délce alespoň 10 týdnů je základ. To znamená, že od prvních říjnových dnů je třeba na rostlinu na 12 až 14 hodin schovat do temna (například na noc) – zavřít do skříně nebo pod kartonovou krabici. Rostlina ale potřebuje také 8 až 10 hodin světla. Zalévejte ji a hnojte. V prosinci by měla být viditelná poupata a zabarvení horních listů. Přestaňte rostlinu dávat do temna. Na Vánoce vám znovu krásně vykvete. Od ledna do března se starejte o rostlinu jako obvykle.
Zdroje info:
https://styl.interia.pl/zdrowie/news-nerwica-niedzielna-gdy-wolny-dzien-staje-sie-koszmarem,nId,5725993
https://www.flora-kvetiny.cz/o-kvetinach/vanocni-hvezda-a-pece-o-ni
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!