Podzimní úklid zahrady: na co byste neměli zapomenout!
Podzimní úklid zahrady bychom rozhodně neměli zanedbat. Nejenže se tak připravíme na nadcházející sezónu, zároveň si ji usnadníme. A také usnadníme jarní start našim rostlinám, které budou v té nejlepší možné kondici. Jsou úkoly, které jsou zřejmé. A pak jsou úkoly, na které spousta zahradníků zapomíná. Zde je několik tipů, jak se o svou zahradu na podzim postarat.
Trávník a podzimní úklid
Trávník sečeme obvykle v říjnu naposledy. Nezapomeňte nastavit nože sekačky na vyšší výšku, než obvykle. Není vhodné, aby na trávníku zůstalo napadané listí. Může totiž způsobit neprostupnou vrstvu, takže k trávníku se nedostane vzduch. To způsobí plísňová či houbová onemocnění trávníku. Listí proto svědomitě shrabejte.
Foto: Pixabay
Pozor na „mumie“
Jako „mumie“ označujeme plody, které zůstaly na ovocných stromech. Tyto plody vypadají jako sušené ovoce. Jsou obvykle napadeny houbou. Tyto plody rozhodně nepatří do kompostu, protože mohou obsahovat celou spoustu patogenů! Raději je spalte nebo vyhoďte do koše.
Pozornost si zaslouží zeleninová zahrada
Pokud ve vaší zeleninové zahradě zůstaly zbytky plodin, je dobré je odstranit. Mohly by se totiž stát útočištěm nejrůznějších škůdců a chorob. A ty by mohly napadnout budoucí úrodu. Obzvláště nebezpečné je nechávat v půdě tu zeleninu, která již napadena byla! Ani ona nepatří do kompostu, raději ji vyhoďte nebo spalte.
Péče o vyvýšené záhony
Vyčistěte je o veškeré rostlinné zbytky, ať už se jedná o zbytky pěstovaných rostlin nebo plevel. Poté je vhodné vyvýšený záhon něčím přikrýt, abyste zamezili přístupu slunečního světla. Může to být starý koberec, plachta, karton nebo jakákoli tkanina. Díky tomu na jaře nebudete muset ze záhonu odstraňovat plevel. Budete moci ihned začít pracovat!
Jak na trvalky?
V tuto chvíli je dobré seříznout všechny trvalky těsně nad zemí, což jim umožní připravit se lépe na zimu (a přežít ji). Všechny odřezané nadzemní části zdravých rostlin můžete přidat do kompostu. Z některých rostlin můžete sbírat také semena pro nový výsev. Rostliny, které jsou na mráz citlivé, vhodným způsobem přikryjeme. Můžete si pomoci agrotextilií nebo větvemi jehličnanů.
Nezapomínejte zalévat
Stálezelené rostliny na vaší zahradě mohou i nadále potřebovat zálivku. Rododendrony nebo buxusy při nedostatku vody v substrátu hůře snáší nízké teploty. Zejména pokud je zima bez sněhu.
Svazujeme
Některé rostliny by mohl poškodit silný vítr nebo nános sněhu. Proto je třeba je svázat. Toto děláme obvykle se stálezelenými rostlinami, jako jsou úzké jehličnany. Jednoduše je svážeme provázkem tak, aby sníh, který na ně napadá, nemohl způsobit poškození větví. Okrasné trávy je třeba také svázat a na jejich základ nasypat kopeček kůry jako mulč, který je ochrání před mrazy a udrží vláhu v substrátu.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/ogrody/news-jesienne-porzadki-w-ogrodzie,nId,4914157
https://www.almanac.com/10-fall-cleanup-tips-better-spring-garden
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!