Podzimní úklid skleníku: Co vše udělat a nezapomenout před zazimováním

skleník

Čas, kdy je třeba udělat generální úklid ve skleníku. Co je cílem? Proč je úklid tolik důležitý? Co udělat a nezapomenout, než uložíte skleník k zimnímu odpočinku?

Záměrem úklidu a zazimování skleníku je zbavení prostor všech škůdců, plísní a ostatních potenciálních původců onemocnění, kteří by pak mohli v následujícím roce napadnout nebo infikovat pěstované rostliny. Současně je dobré připravit půdu, která bude pro plodiny vhodným substrátem, ale také zdrojem potřebných organických živin. Podzimní úklid je rovněž spojen s mytím, čištěním i případnými opravami.

Základem úspěchu je čistota

Jakmile sklidíte všechnu zeleninu, je nutné odstranit veškeré zelené zbytky, a to samozřejmě včetně plevele. Ve skleníku zkrátka nesmí nic zůstat. Jakmile budete mít prostor prázdný, můžete se pustit do čištění konstrukce a skel. Pečlivě umyjte všechna zákoutí. Vše můžete provést tlakovou myčkou. Pokud ji nemáte, nevadí. Poslouží vám na vydrbání tvrdý kartáč. Každopádně do vody přidejte hypermangan.  Skla skleníku umyjte například speciálním mopem z mikrovlákna. Pokud máte skleník z polykarbonátu, tak nepoužívejte chemikálie, ale výhradně jen mýdlový roztok s teplou vodou. Můžete přidat trochu octa. Tím nic nepokazíte.

Péče o zeminu ve skleníku

Pokud se rozhodnete dezinfikovat zeminu ve skleníku, tak na její povrch aplikujte dusíkaté vápno, které následně je třeba zapravit do půdy. Ta bývá suchá, proto ji prolijte vodou. Pak zakryjte půdu igelitovou folií, aby se dezinfekce neuvolňovala do ovzduší skleníku. Půdu v tomto případě dále nijak nehnojte.

zahradní skleník

Foto: Pixabay

Čas na kontrolu a případné opravy

Nezapomeňte zkontrolovat všechny spoje, uchycení skel. Můžete promazat panty. Zimní období je vhodné pro drobnější opravy skleníku. Rovněž v zimě nezapomínejte při sněhové nadílce skleník ometat, aby udržel váhu těžkého sněhu.

Zdroj: prima-receptar.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay