Podzimní línání psa: Jak se nejlépe starat o jeho srst
Už jste si sedli na gauč a zjistili, že máte na oblečení chuchvalce psích chlupů? Možná ano a asi vás to nijak neudivilo. Stará srst je na podzim nahrazována novou. Mnozí majitelé psů se naopak snaží řešit to, jak by se o srst svého mazlíka měli starat. My se na tuto aktuální problematiku zaměříme v následujících řádcích a přidáme také pár zajímavosti, jež se psí srsti přímo týkají.
Kdy psi línají?
Především na jaře a na podzim. Starou srst nahrazuje ta nová a majitelé mají problém. Pokud chlupy pravidelně neuklízejí, jsou logicky všude kolem. Srst psa má zcela specifickou funkcí. hezky ji vystihla veterinární lékařka Renáta Valášková. Konkrétně říká „Srst slouží (nejen) pejskům jako důležitá bariéra před vlivy vnějšího okolí. Chrání před vedrem, spálením od slunce, zimou, vodou, škůdci a je také ukazatelem celkového zdraví psa. Je proto důležité se o ni pečlivě starat. A to i v době línání. Důležité je ale říct, že línání je u psa přirozený projev, který nelze zastavit či eliminovat. Můžeme ho jen urychlit.“
Jak podpořit co nejrychlejší a nejefektivnější výměnu srsti u psa?
Samotná intenzita línání se odvíjí jednak od psího plemena a jednak také od aktuálního zdravotního stavu pejska. Co se týká plemen, pak největší potíže s línáním mají logicky dlouhosrstá plemena typu sheltie či kolie. Naopak pudl či boloňský psík zažívají úplně jinou situaci. Jinak také poněkud více línají psi žijící na zahradě. Ta je přirozeným prostředím a psi si srst obnovují mnohem intenzivněji. Po celý rok línají zcela krátkosrstá plemena, jako jsou mopsi nebo buldočci, žijí-li v bytě. Venku línají dvakrát do roka.
Psa je třeba kartáčovat
Pravidelné kartáčování je především v době, kdy pes líná, nesmírně důležité. Odstraníte jak už mrtvou srst, tak i bahno a jiné nečistoty. Ideální je pejska kartáčovat večer při procházce. Činit byste tak měli cca 10 minut. Nečistoty z kartáče nebo trimovacího hřebene zůstanou venku, nikoli doma.
Pomůže i častější koupání
Právě ono dokáže podpořit výměnu srsti u pejska. Zlepší i jejich kvalitu a zbavíte se odumřelých chlupů, jež na srsti jinak zůstávají. MVDr. Renáta Valášková dodává: „Při mytí také odstraníte lupy, které se v této době u psa mohou objevovat. Používejte zásadně psí kosmetiku, která nedráždí a nevysušuje a je určená ideálně pro podporu zdraví a lesku srsti. Vhodný je zároveň také antiparazitní charakter šampónu, protože i na podzim a v zimě se může pejsek potkat s klíšťaty či blechami. Vhodné jsou šampony s vitamíny B3 a B5, olivovým olejem a elastinem. Kromě psího šampónů můžete použít i speciální psí kondicionér, například Arpalit. Ten je vhodný především pro pejsky s dlouhou srstí. Určitě se ale vyhněte lidské kosmetice, která je pro psy nevhodná.“
Správná výživa je pro srst nesmírně důležitá
Určitě nelze zapomínat ani na kvalitní stravu. K té se vyjádřil odborník na výživu psů Jiří Švihálek. Konkrétně říká: „Krmiva, která obsahují chemická dochucovadla či obilí, nejsou zdravá nejen pro zvířecí organismus, ale nepodporují ani zdravou srst. Volte stravu s vysokým obsahem masa. Nejlépe i s přídavky probiotik. Zkuste také přidávat psovi do krmiva zdravé doplňky, které podpoří výměnu srsti „zevnitř“. Výborné jsou lososové nebo lněné oleje, které podporují zdravou a lesklou srst. Vhodné jsou i pivovarské kvasnice, které dodávají srsti potřebné minerály a zlepšují celkovou kvalitu struktury srsti.“
Zdroj info: Protext ČTK
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.