Podzimní hnojení: znáte hlavní zásady? Přinášíme návod, jak na to
Podzimní hnojení je stejně tak důležité, jako to na jaře. Avšak než se pustit do nesprávného hnojení, pak je lepší nehnojit vůbec. Projděme si proto hlavní zásady podzimního hnojení. To nám totiž může zajistit zdravé rostliny v příštím roce. Dobře použité hnojivo může zajistit lepší život rostlin, které potřebují přezimovat. Budou odolnější vůči mrazům. Je zapotřebí vědět, že podzimní hnojiva se od těch jarních liší svým složením, proto je vzájemně nezaměňujeme!
Plánování součástí podzimního hnojení
Už před tím, než aplikujeme podzimní hnojivo, bychom měli mít naplánované, jaké rostliny budeme na kterém místě pěstovat. V závislosti na tom pak můžeme lépe zvolit množství a druh hnojiva. Pokud se v průběhu sezóny objevily na rostlinách nějaké nedostatky v souvislosti s chybějícími prvky (zbarvení listů), poznamenejte si je a při hnojení je do půdy dodejte.
Foto: Pixabay
Podzimní hnojiva
Hnojiva, která používáme na podzim, obsahují větší množství draslíku a fosforu. Naopak neobsahují dusík, které ovlivňuje přímý růst rostliny – přes zimu se z půdy vyplaví a na jaře už není k dispozici.
- Draslík je zapotřebí ke správnému růstu mladých rostlinek. Jeho nedostatek se projevuje povadlými rostlinami a zbarvenými listy. Použít můžete různá draselná hnojiva či na podzim pak draselné soli, které se v půdě snadno rozpouští. Těžké půdy vyžadují plnou dávku hnojiva, u těch lehčích můžete použít jen poloviční množství.
- Nedostatek fosforu se vyznačuje červeně zbarvenými listy, které mají navíc zaschlé špičky a ohýbají se dolů. Na podzim fosfor doplňujeme prostřednictvím superfosfátů, fosfátových hornin nebo kostní moučky. Právě poslední jmenované jsou vhodné, protože v půdě vydrží po mnoho let.
Vápnění
Na podzim se používá vápnění, tedy v případě, že máte příliš kyselou půdu. Pokud v půdě chybí vápno, pak je velmi pravděpodobné, že je zde také nedostatek hořčíku. Takže používáme hnojivo s přídavkem hořčíku.
Organická hnojiva
Právě na podzim je vhodné sáhnout také po organických hnojivech, jako je kompost a hnůj. Spousta lidí je zapracovává do půdy v okamžiku, kdy se pouští do rytí či kypření půdy. Díky tomu totiž můžete v rámci jedné činnosti udělat hned dvě věci najednou. Přes zimu se cenné složky organických hnojiv dokonale promísí s půdou. Na jaře pak budou dobře dostupné pro rostliny.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-nawozic-jesienia,nId,4914168
https://zahradnickakucharka.cz/jak-na-podzimni-hnojeni/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!