Podzimní hnojení a vylepšování půdy

Půda

Právě v listopadu je vhodný čas pustit se do vylepšování půdy a hnojení. Právě to připraví kvalitnější půdu pro nadcházející sezónu. Který ze zahradníků by si nepřál hlinitopísčitou půdu s vysokým obsahem organického humusu? K tomu je ale potřeba se dopracovat. Ideální půda by měla obsahovat maximálně 50 % písčitého podílu, minimálně 30 % hlinitého podílu a maximálně 20 % jílů. Jak dosáhnout co nejkvalitnější půdy?

Jílovitá půda

Jílovité půdy je potřeba odvodnit a přidat jim nějaké ty živiny. Pokud se tedy pustíte do podzimního rytí (což vřele doporučujeme), pak můžete do půdy přidat několik cm silnou vrstvu písku. Tento písek by měl být spíše hrubý nebo místo něj použijte keramzit či drobný štěrk. Současně do půdy zapracujte také dobře uleželý kompost či chlévský hnůj.

Půda: Foto Pixabay

Písčitá půda

Máte-li na své zahradě spíše písčitou půdu, mluvíme o suché půdě, která musí být obohacena nějakou organickou složkou. Ta má za úkol zadržovat živiny a vodu. Do písčité půdy můžete tedy přidat kompost. Vhodné je přidat kompost také pod stromy a keře. Spíše než u kmene je dobré kompost rozložit tam, kde končí koruna. Právě zde se totiž nachází spousta jemných zásobujících kořínků.

Proč na podzim hnojit zahradu?

Na podzim hnojíme jednak rostliny, které mají za úkol přezimovat a „přežít“ zimu, tak také prázdné záhony, které tak připravíme na další sezónu. V případě, že hnojíme půdu, ve které jsou rostliny, které mají přezimovat, zvolíme hnojiva s vyšším obsahem draslíku, avšak s nízkým obsahem dusíku. Podzimní hnojiva jsou nabízena s vyváženým množstvím těchto dvou živin. Na prázdné záhony se pak používají převážně organická hnojiva (kompost, chlévský hnůj apod.).

Proč je draslík tolik důležitý?

Draslík je nejdůležitější živinou pro rostliny, které mají přežít zimu. Díky draslíku dochází k odstranění celkového vyčerpání rostliny, která nás přes jaro, léto a i podzim obdařovala svou krásou či plody. Právě draslík posiluje rostlinná pletiva, díky čemuž jsou rostliny méně náchylné na poškození mrazem. Draslík se používá také na trávník, pomáhá mu chránit se před vznikem plísně sněžné.

Půda: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!