Podzimní byliny: Které se vyplatí nyní sbírat pro jejich zázračný účinek

šípky

Byliny mají pozitivní vliv na naše zdraví. Podzim je ve znamení sběru některých léčivek, které prokáží znamenitou službu. Vydejte se na sběr a udělejte něco více pro své duševní i psychické zdraví. Co nyní na podzim sbírat?

Kozlík lékařský vyniká zklidňujícím účinkem

Bylina má ráda vlhká místa. Kozlík tak najdete v lese, kolem příkopů či v mokřinách. Doba sběru je od října do listopadu. Kozlík lékařský nám přináší mnoho užitečného, neboť zklidňuje nervy a ulevuje od psychického vypětí, navozuje lepší spánek, mírní křeče.

Kostival lékařský pro zdravé klouby

Jedná se o mohutnou rostlinu, která dorůstá do výšky až 1 m. Najdete ji rovněž na vlhčích místech. Kořeny kostivalu se sbírají od září do října. Obsahují látku mající hojivý účinek. Bylina ulevuje od bolesti vazů, šlach a kloubů. Zároveň podporuje zdraví kloubů.

Šípky coby zdroj nejen vitamínu C

Červené plody, které najdete na okrajích lesů i na mezích. Ví se, že jsou bohatým zdrojem vitamínu C, avšak obsahují i vitamíny A, B, P, K, dále hořčík, třísloviny a další prospěšné látky. Šípky nejsou dobré jen při nachlazení, ale také fungují při cévních onemocněních, špatné srážlivosti krve. Můžete si z nich udělat nejen čaj, ale také vyrobit marmeládu, sirup, víno, omáčku apod.

Pýr je univerzální bylinou

Pýr je všestrannou bylinou, která pomůže s mnoha problémy, ať už s otoky, močovými cestami, kožními nemocemi, ale také snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Používá se i při nemocech dýchacích cest, chrání sliznice celého těla a celkově posiluje organismus. Bylina je sice v zahradách mnohdy považována za plevel, avšak si zaslouží pozornost pro své léčivé účinky. Pýr roste rovněž na polích, vinicích, rumištích i okolo příkopů a v blízkosti cest.

sedmikráska

Foto: Pixabay

Drobná sedmikráska se silným účinkem

Sedmikrásku najdete všude. Roste snad i v každé zahrádce. Je nepřehlédnutelná. Přestože působí jemně, je odolná až do prvních mrazíků. Rostlina obsahuje zdraví prospěšné látky. Díky tomu tak příznivě působí například na plicní, ledvinové onemocnění, usnadňuje odkašlávání, čistí krev. Má protizánětlivý účinek a je tak vhodná na kožní problémy, jakožto pití čaje pomáhá při migréně.

Zdroj: ireceptar.cz, regenerace.cz., https://www.nccih.nih.gov/health/valerian, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6631335/

Náhledové foto: Pixabay