Podzim obdobím dýní: krásných i užitečných plodů
Dýně jsou velice oblíbenou plodinou nejen u dospělých, ale také u dětí, které si s pomocí rodičů do nich vyřezávají strašidelné obličeje. O tom, že brambory byly přivezeny z Ameriky Kryštofem Kolumbem, se ví poměrně dobře. Věděli jste ale, že spolu s dýněmi přivezl tento mořeplavec do Evropy v 15. století také dýně? Ve střední části Ameriky se tato plodina pěstovala více než 7 000 let. Teprve od 17. století se pěstování dýně v Evropě rozšířilo natolik, že se stalo klasickou součástí jídelníčků nejen šlechty, ale také rolníků.
Dýně jsou opět oblíbené
Na dýni se na krátký čas zapomnělo, ale nyní se těší velké oblibě, zejména její menší druhy, jako je dýně Hokkaidó, špagetová nebo muškátová či máslová dýně. Tyto druhy dýni jsou velice chutnější a jsou sladké, takže je mají rády také děti. Navíc se z nich dají připravovat také různé moučníky, jako jsou dýňové koláče nebo třeba dýňové muffiny. K těmto dýňovým pochoutkám se skvěle hodí čokoláda. Právě podzim a zima jsou skvělým obdobím, kdy si můžete nakoupit dýně z obchodu. Pěstovat se ale dají také na zahradě.
Foto: Pixabay
Pěstování dýní
Pěstování dýní není zcela bezproblémové, aby dobře rostly, požadují poměrně vysoké teploty – kolem 25 °C. Proto je třeba vybírat co nejvíce slunná stanoviště. Pro pěstování je velice důležitá závlaha, protože dýně nemají rády sucho. Zaléváme ke kořenům, nikoli na listy rostliny. Jsou velice náchylné na mráz, který je může zničit. Pokud jste svou sklizeň nestihli před prvním mrazem, nezoufejte. I takové rostliny je možné sklízet, ale je třeba je ihned spotřebovat – nehodí se ke skladování.
Hnojení dýní
Dýně jsou náročné na úrodnou půdu, proto je třeba je v růstu podporovat vhodnými hnojivy. Pravidelně je přihnojujte. Už před vysazením je vhodné aplikovat do půdy minerální hnojivo (granulované). Ideální je pěstování dýní na kompostu. Péče o dýně spočívá tedy hlavně ve správné zálivce a dostatečném hnojení.
Pěstování ze semen či sazenic
Můžete je pěstovat ze semínek nebo sazenic, které jste si předpěstovali doma. Semena vysejeme do květináče v polovině dubna a asi za měsíc, kdy vzrostou sazenice, které již mají 3 pravé listy, je můžeme přenést na trvalé místo do zahrady. Výsadba na venkovní stanoviště by měla být načasována až v druhé polovině května, kdy už nehrozí nebezpečí mrazů. Poprvé hnojíme asi měsíc po výsadbě a poté až největší plod dosáhne průměru asi 10 cm.
Péče o plody
V srpnu už nové květy odstraňujte, protože nemají šanci dozrát a přitom vyčerpávají vaši rostlinu. Výhonky, na kterých se objevily plody, je třeba zkrátit – ponechte dva listy nad posledním pupenem. Díky tomu můžete maximalizovat svůj výnos – urychlíte růst a zrání ovoce. Zralé dýně poznáme tak, že mají tvrdou slupku. Nyní je můžeme sklidit.
Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/dynie-uprawa-w-przydomowym-ogrodku
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!