Podzim je ideální dobou na založení živého plotu: Jaký zvolit pro vaši zahradu

živý plot

Na podzim je vhodná doba pro výsadbu živých plotů. Pokud chcete založit živý plot, tak teď máte tu nejlepší příležitost. Poradíme vám, jak na to. Co udělat před samotnou výsadbou i to, které druhy pořídit. Prozradíme vám i jak vybírat vhodné dřeviny.

Funkční a dostatečně vysoký, hustý živý plot lze při dobré péči mít už během 2 až 4 let. Živý plot je přírodní formou zajištění soukromí na pozemku, nebo jeho rozčlenění. Současně živý plot plní funkci účinné bariéry proti hluku a prachu. K tomu se jedná o pěkný dekorační prvek.

Výběr a pořízení kvalitních sazenic

Vše začíná samotným výběrem. Při nákupu je třeba vybrat kvalitní sazenice. Jak je poznáte? Důkladně zkontrolujte stav, tj. sazenice nesmí být přeschlé, musí mít svěží barvu. Mají dostatečně velký a náležitě zabezpečený kořenový obal. A raší z nich nové rostoucí výhony. Jedině díky správnému výběru máte jistotu, že se dočkáte okrasného živého plotu. K tomu je třeba samozřejmě i správná výsadba.

Nezbytná příprava před výsadbou

Ještě před výsadbou dřevin je třeba učinit následující kroky. Vytyčit si prostor k osázení pomocí provázku napnutého mezi kolíky. Něco jiného je, pokud již hned vedle stojí pevný plot, nebo je zde cesta kopírující budoucí živý plot, tak v tom případě už dodatečnou linku nepotřebujete. Pak je nutné vyhloubit příkop o šířce 80 až 100 cm a hloubce minimálně 40 cm. Půdu můžete smísit s kompostem, nebo navést na živiny bohatou zeminu. Pokud máte kvalitní pudu, nemá smysl už cokoli dělat. Stačí jen pouhá výsadba.

Jak na výsadbu živého plotu

Vzdálenost mezi sazenicemi závisí na konkrétním druhu dřeviny a jejího vzrůstu. Zpravidla bývá 30 až 50 cm. Obecně lze říci, že by měla být prostě taková, aby se rostliny začaly spojovat tzv. do stěny během 2 až 3 let. Po výsadbě je třeba dbát na to, aby zemina u sazenic byla stále mírně vlhká. Za teplých a slunných dnů zalévejte denně, a to větším množstvím, aby se voda dostala až ke kořenům.

zahrada

Foto: Pixabay

Druhy živých plotů

Živý plot může být volně rostoucí, nebo naopak pravidelně tvarovaný. Obě varianty mají své klady a zápory. Volně rostoucí později zaberou více místa na šířku. Z toho důvodu nejsou vhodnou volbou pro menší pozemek a vedle komunikace. Tvarovaný živý plot má schopnost zvýraznit konkrétní prostor, dodat mu geometrickou linii a tvar. Další členění je podle výšky, která se odvíjí dle zvolené dřeviny a řezu.

Z listnatých dřevin se hodí javor babyka, ptačí zob, různé druhy vrb, lísky apod. Mezi oblíbené trnité druhy patří dřišťál, trnka apod. Sice nerostou příliš rychle, ale vytvoří zcela nepropustný porost. Mezi menší okrasné živé ploty patří zimostráz, skalník, či některé druhy brslenů.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay