Podle čeho vybírat sušené fíky a datle
Když se podíváte za okna, zjistíte, že venku panuje poměrně sychravé a nepříjemné počasí. Zahrádka leží ladem a vy přemýšlíte, na jakém ovoci či zelenině byste si pochutnali. Zimní období je často spjato s nejrůznějšími exotickými plodinami. Typické jsou kupříkladu fíky a datle. V našich podmínkách se většinou prodávají v sušené podobě. Ne vždy se ale musí jednat o kvalitní ovoce. V některých případech překypuje místo vitamínů mykotoxiny a jinými pro lidské tělo škodlivými látkami.
Co říká vyhláška?
Ve vyhlášce č. 157/2003 se dočtete, že za sušené ovoce je považováno takové, jež bylo usušeno bez jakéhokoli přidávání sladidel přírodního charakteru. Mnohdy je ale k dispozici ovoce kandované, jež se konzervuje prostřednictvím přírodních sladidel, případně klasického cukru. U datlí a fíků je tato informace velmi důležitá. Často se lze totiž setkat s tím, že ovoce není označeno ani tak, ani tak. Z výživového hlediska rozhodně není žádoucí větší konzumace proslazeného ovoce. Denní energetický příjem tak rapidně roste.
Barva a míra vysušení
Totožná vyhláška hovoří i o míře vysušení, nicméně dočíst se tady lze jen o dostatečném vysušení. Vše se musí také obejít bez zbytků jakýchkoli škůdců, zeminy a jiných nečistot. Pozor také na poškození přílišným vysoušením a přítomnost jiného druhu ovoce, případně jiných organických zbytků. Podíl na odlišné chuti může mít samozřejmě i doba končící minimální trvanlivosti sortimentu. Na tu si také dejte velký pozor. Absenci mykotoxinů uživatel většinou neodhalí.
Na co si ještě dát pozor?
U některých plodů se setkáme s konzervací prostřednictvím oxidu siřičitého. Tato informace musí být na obalu uvedena a jako spotřebitel to zjistíte. Na povrchu fíků se mnohdy vysráží cukr, což nijak nevadí. Pozor také na přítomnost červíků, kteří se nacházejí u pecky datlí. Rozhodně si zkontrolujte míru přidaného cukru či glokózo-fruktózového sirupu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.