Podceňovaný léčivý keř: Bez černý

Černý bez

Na řadě míst pomalu začíná dozrávat bez černý, často označovaný také jako psí bez, bezinky nebo kozičky. Nenáročný keř roste zpravidla ve volné přírodě, ale není vůbec od věci si takový keř či dva zasadit i na zahradu – bude se mu tam dařit o to víc.

Nenáročný keř vyroste kdekoli

Bez černý se uchytí kdekoli – roste na okrajích lesa, na loukách, ale také na neúrodných skládkách nebo rumištích. Jeho vyšlechtěné odrůdy zdobí parky a velmi úspěšně se pěstují i v zahradách. Květy a plody bezu mají totiž široké uplatnění v kuchyni a řada lidí, kteří upřednostňují přírodní medicínu, s nimi dovede zahnat své neduhy. Velkou výhodou bezu je, že nevyžaduje zvláštní péči, speciální přihnojování, zastřihávání či ošetřování. Navíc dobře roste i v půdách, kterými ostatní keře pohrdají. Výborně se mu bude dařit i v současných klimatických změnách, protože mu vysoké teploty a parná léta příliš nevadí.

Dobře si vyberte vhodnou odrůdu

Pokud se na vás neusmálo štěstí a bez se vám nekrčí někde v koutku zahrady, můžete si vybrat z řady kulturních odrůd. Ty se zpravidla vyznačují daleko většími a kvalitnějšími květy, což s sebou nese i větší množství plodů. Bezy rozkvétají na přelomu května a června a plody dozrávají na přelomu září a října.

Černý bez

Zdroj obrázku: Zahradnictví Flos

A které odrůdy doporučujeme?

Bez černý Black Beauty

Třímetrový velikán vytvoří poměrně hustý kulovitý keř. Odrůda je relativně mladá, byla vyšlechtěna v Holandsku v roce 2002. Bavit vás budou jeho netradiční jasně purpurové květy, ale také listy, které mění barvu od purpurových přes temně vínovou. Vyhovuje mu vlhké, ale slunné stanoviště. Je mrazuvzdorný. Pokud budete chtít provádět řez, můžete jeho výhony zkrátit až o dvě třetiny, keř se krásně zahustí.

Bez černý Black Tower

Sloupovitě rostoucí keř má bronzově zelené listy, které se mění do temné vínové barvy. Kvete drobnějšími bílorůžovými kvítky. Mrazuvzdorný bez můžete na jaře prořezat přibližně o jednu třetinu. Hodí se do skupinové výsadby, ale vynikne i jako solitérní keř. Nejvíce se uplatní v zahradách v přírodním a venkovském stylu.

Jak bez správně pěstovat

Pěstování bezu není příliš náročné, daří se mu na slunečném i stinném stanovišti. Nevyžaduje žádné přihnojování a vyhovuje mu hlinitopísčitá půda. „Pokud se rozhodnete z bezu vytvořit originální živý plot nebo rostliny sesadit do skupinové výsadby, měli byste mezi nimi nechat prostor alespoň pět metrů – potřebuje se totiž rozrůst, a ne krčit mezi ostatními rostlinami,“ potvrzují zkušenosti ostřílených pěstitelů z online zahradnictví flos. Bez vás potěší plody již v prvním roce, protože plodí na jednoletých výhonech. Keř prořezávejte vždy na jaře, aby měl velké květy a plody.

Černý bez

Zdroj obrázku: Zahradnictví Flos

Nenápadná rostlina má řadu zdravotních účinků

Bez černý patří mezi tradiční léčivé rostliny. Lidové léčitelství využívalo dokonce i jeho listy a kůru, to vy doma zřejmě dělat nebudete, ale zaměříte se především na jeho květy a plody. Bezová šťáva, kterou si připravíte z jeho květů má močopudné účinky, proto léčivě působí na vylučovací soustavu. Při horečkách podpoří pocení a níží vaši vysokou teplotu. Šťávu si můžete dopřát i při bolestech zubů nebo hlavy, protože má protizánětlivé účinky. Navíc je bohatá na vitamín C, chrání tělo před volnými radikály a podpoří trávení. Receptů na bezovou šťávu byste našli jistě celou řadu, ovšem ten nejúžasnější Sirup z bezových květů najdete na blogu Kitchenette.

Co všechno se dá připravit z bezu

Bezové květy se výborně hodí na:

  • limonády,
  • sirupy,
  • nápoje s mátou a citronem,
  • smažení v trojobalu či v těstíčku jako květák či cukety.

Bezové plody jistě využijete na:

  • limonády,
  • sirupy,
  • kompoty,
  • džemy,
  • likéry,
  • víno

Zdroj náhledového obrázku: Zahradnictví Flos

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.