Plot z tújí u toho sousedova? Můžete si koledovat o pokutu až 50 000 korun

Plot z tújí u toho sousedova? Můžete si koledovat o pokutu až 50 000 korun. Na svém pozemku si nemůžete vysadit rostliny, kde chcete. Respektive počítejte s tím, že se váš soused může začít bránit. Pro výsadbu blízko hranic pozemku ovšem platí jistá pravidla.

Vysazování stromů a jiné zeleně poblíž hranice pozemku může vést k sousedským sporům. Mnoho lidí se se sousedy dokáže normálně domluvit a vzniklou situaci vyřešit bez větších problémů. S některými sousedy je však někdy těžká domluva. Pro tyto případy je dobré vědět, co podle pravidel smíte dělat vy a co podle pravidel může po vás požadovat soused.

Nová výsadba v blízkosti hranice pozemku

Pokud jste se rozhodli vysadit u plotu strom, živý plot nebo jiné rostliny, rozhodně už dopředu počítejte s tím, že byste měli dodržet předepsanou vzdálenost. Musíte vzít v úvahu, jaká bude konečná výška vysazené zeleně, podle toho pak musíte uzpůsobit vzdálenost od sousedova plotu nebo hranice pozemku.

Túje Plot z tújí u toho sousedova? Můžete si koledovat

Foto: Pixabay

Pro stromy, které vyrostou do výšky přesahující tři metry, platí, že by měly být vysazeny alespoň 3 metry od hranice pozemku. U nižších rostlin jako túje je to pak 1,5 metru. Měli byste také dávat pozor na výsadbu stromů v blízkosti sousedovy zdi. Počítejte s tím, že kořeny příliš blízko zasazeného stromu mohou v budoucnu začít narušovat základy sousedova domu. A to se mu určitě líbit nebude, navíc vás pak může čekat i pokuta (v nejhorším případě až 50 000 korun).

Již vzrostlá zeleň, která přesahuje k sousedovi

Letité stromy na hranicích pozemku mohou být důvodem sousedských sporů. Pokud nechcete svůj zdravý ořech nebo meruňku kácet jen proto, že zasahuje k sousedovi, domluvte se s ním. Soused je povinen vám umožnit přístup na svůj pozemek, abyste strom mohli prořezat. I soused sám může přesahující větve odstranit, ale pozor, musí u toho dbát na správný řez, dodržet vhodnou dobu řezu atd. Jednoduše jeho zásah nesmí strom poškodit tak, že by uhynul.

Ovoce ze stromu, které spadne na sousedův pozemek, je dle pravidel jeho. Neměl by však ovoce ze stromu sám otrhávat. Vy byste se zase měli postarat o listí, jež k sousedovi z vašeho stromu padá. Pokud soused bude chtít, abyste listí uklidili, musí vám povolit přístup na pozemek. Pakliže však listí shrabe sám a předá vám ho, nemá povinnost vás na svůj pozemek pouštět. Zákonnou úpravu najdete v občanském zákoníku, č. 89/2012 Sb.

 

Zdroj: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/74907/1/2/zakon-c-89-2012-sb-obcansky-zakonik/zakon-c-89-2012-sb-obcansky-zakonik, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)