Plody rakytníku: Kdy a jak správně sbírat i následně zpracovat

rakytník

Plody rakytníku je třeba sklidit nyní na podzim, a to ještě před příchodem zimy. Poradíme, jak na sběr, aby nedošlo k poničení keře. I to, jak následně plody co nejlépe zpracovat a efektivně využít.

Nejlepší je vše sklidit

Podzim je vhodný pro sběr rakytníku. I když se můžete dočíst o tom, že je možné se sběrem počkat do zimy a sbírat přemrzlé plody, tak v našich podmínkách se tento způsob nedoporučuje, neboť dojde k přezrání. Proto je nyní na podzim nejvhodnější doba pro sběr zdravých a chutných plodů. Nicméně můžete zkusit obdobný přístup, kdy tenké větve rakytníku ostříháte i s plody a zmrazíte. Následující den ještě zmrzlými větvemi několikrát uhoďte o dno krabice nebo do připraveného tácu. Zmrzlé plody po několika pokusech bez problému opadají.

Správný postup sběru plodů rakytníku

Při sběru je třeba být opatrní, neboť byste se mohli popíchat od větviček, které mají ostré trny. Proto je vhodný i výše uvedený způsob, kdy nejbezpečnější větvičky s plody ostříháte, dáte do mrazáku a poté sesbíráte zmrzlé plody. Jen je dobré myslet na to, aby rostlina nadále dobře prospívala, neměli byste z ní odstřihnout nikdy více než třetinu větviček. Pokud nechcete větvičky stříhat, tak plody raději sklízejte v rukavicích a použijte u toho malé nůžky.

plody

Foto: Pixabay

Způsoby zpracování neb sušení, zavaření i zmrazení

Plody rakytníku je možné sušit, a to ideálně několik hodin v sušičce či rozprostřené na plechu v pootevřené troubě při teplotě 80 °C. Správně usušené plody jsou vláčné a mají svou přirozenou barvu i vůni. Jakmile začnou plody hnědnout, jsou přesušené. Usušené plody uchovávejte v dobře uzavíratelné tmavé nádobě.

Další možností zpracování plodů je zavaření neboli efektivní zpracování. Můžete z plodů vyrobit sirup, marmeládu, šťávu. Při tepelné úpravě dbejte na to, aby se plody nedostaly do kontaktu s kovy a zbytečně dlouho se nezahřívaly. Rakytník můžete rovněž zmrazit. Omyté a osušené plody nechte zamrazit, a to na teplotu na -18 °C. Tento způsob zpracování je velmi efektivní, neboť si takto rakytník uchová nejvíce zdraví prospěšných látek.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay