Plody kdoulovce japonského: jsou jedlé, ale chutné až po tepelné úpravě

Kdoulovec japonský

Kdoulovec japonský je u nás vnímán především jako okrasná dřevina. Na jaře totiž obrůstá nádhernými květy, které voní. Na podzim se zase můžeme těšit z plodů. Jakkoli by se mohlo zdát, že tyto plody jsou okrasné, není tomu tak. Po přemrznutí jsou totiž jedlé, i když jsou poněkud kyselé (přemrznutím se jejich kyselost ztrácí). Často je používáme v kombinaci s jiným (obvykle sladším) ovocem. Jsou skvělé na přípravu marmelád!

Jak se používají plody kdoulovce?

Plody kdoulovce jsou velké asi 5 cm. Tak trochu se podobají jablkům, i když nejsou pravidelně kulaté. Protože nádherně voní, můžete je přidat kamkoli, co si potřebujete provonět. Používají se například do skříní k provonění prádla, nebo jako součást pot pourri. I jen přítomnost těchto plodů může dokonale provonět menší místnosti.

Kdoulovec japonský

Kdoulovec: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Zpracování plodů kdoulovce

Při zpracování plodů této plodiny nás může překvapit především jeho houževnatá slupka. Ta je totiž velice tlustá, hrubá a navíc ještě chlupatá. Kdoulovec má zelenou barvu, po dozrání je krásně žlutý – k dozrávání dochází na začátku podzimu. Protože obsahují veliké množství vitamínu C (dokonce více než citrusy), měly bychom je použít i v kuchyni.

Marmelády nebo náhrada citronu

Vzhledem k tomu, že kdoulovec obsahuje velké množství pektinu, přidává se často do džemů a marmelád z jiného ovoce (skvěle doplní například sladké jahody). Kromě toho, že jiné ovoce zahustí, dodá mu také své speciální aroma. Udělejte to tak, že plody kdoulovce oloupete, nakrájíte na kousky a povaříte do úplného změknutí. Poté je rozmixujte a přidejte do marmelády/džemu z jiného ovoce, které budete jinak připravovat stejným způsobem. Pro svou kyselost můžete plody kdoulovce taktéž použít do limonád jako náhražku citronu.

Kdoulovcová limonáda

Kdoulovec můžete povařit, rozmixovat a pyré zavařit ve sklenicích. Přidat můžete i nějaké to sladidlo, chcete-li. Tuto směs pak přidejte do vody – tak jednu až dvě lžíce do 200 ml vody. Můžete použít vodu neperlivou nebo i perlivou, dosladit můžete třtinovým cukrem nebo ještě lépe – tekutými sladidly, které snadněji rozmícháte. Skvělá je například stévie, která je nízkokalorickým sladidlem, takže nepřidá vašemu nápoji téměř žádné kalorie.

Kdoulovec japonský: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!