Plody jalovce sklízejte na podzim. Jsou dobré na močové cesty i na paměť

Jalovec

Jalovec je koření, které se hodí zejména ke zvěřině. Věděli jste, že si toto koření můžete vyrobit sami? Stačí na podzim (až do konce října) sesbírat plody. Kromě toho, že jalovcové plody pokrm ochutí, mohou přinést také určité zdravotní přínosy. Je o nich známo, že pomáhají při trávení, mají antibakteriální účinky a navíc fungují i jako dezinfekce. Dnes už se ale bohužel jedná o tak trochu zapomenutou surovinu.

Plody jalovce v kuchyni

Jalovec má velmi výraznou chuť, proto jej nekonzumujeme jako takový. Obvykle se přidává do vývarů nebo při uzení a pečení masa (odkud se poté vyjmou – podobně jako to děláme s novým kořením či bobkovým listem). Hořkosladká a lehce palčivá chuť se skvěle snoubí se zvěřinou, ale také s luštěninami. Můžete experimentovat a přidávat je do různých pokrmů, zejména těch, které se vaří delší dobu.

Jalovec v zimě
Foto: Pixabay

Sklizeň plodů

Jalovec obecný je stálezelený jehličnan, který vytváří černé plody. Jeho růst je poměrně pomalý, ale na půdu není náročný. Poroste i na písčité půdě, která není příliš úrodná. Právě plody jalovce jsou velmi ceněné. Nabízí totiž antiseptické, baktericidní či diuretické vlastnosti. Pomáhají s prokrvením sliznice trávicího traktu a působí proti plynatosti. Sbírat je můžete už na podzim, ideální je ale počkat až po prvních mrazech. Mají tmavou barvu (podobnou tmavě modré).

Plody jalovce nechte vysušit

Posbírané plody rozložte v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a sušte (na topení nebo kdekoli v interiéru). Plody jsou náchylné k přesušení, tak se tomu snažte vyhnout. Usušené jsou tehdy, když je stisknete mezi prsty a ucítíte elastickou vrstvu. Skladujeme je v papírovém sáčku nebo otevřené nádobě, protože jinak by mohly zplesnivět.

Zdravotní účinky

Jalovec obsahuje silice, pryskyřičné sloučeniny, hořčinu, flavonoidní glykosidy a minerální soli. díky tomu můžeme očekávat následující zdravotní účinky:

  • zmírňuje záněty,
  • předchází plynatosti,
  • usnadňuje trávení,
  • podporuje chuť k jídlu,
  • pomáhá při léčbě potíží s močovým měchýřem,
  • snižuje hladinu cukru v krvi,
  • stimuluje sekreci žlučových šťáv,
  • podporuje paměť.

Použijte plody jalovce na nálev

Jalovec samozřejmě můžete používat do různých pokrmů. Pokud se chcete zaměřit na jeho zvýšenou konzumaci, nejlepším způsobem bude připravit si domácí nálev. Vezměte lžíci plodů jalovce a rozdrťte je v hmoždíři. Dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Po 15 minutách sceďte. Užívejte 1 až 2 lžíce denně jako diuretikum. Nebo do nálevu namočte gázu a použijte jako obklad při revmatických bolestech. Můžete použít i na vlasy (vmasírujte a nechte 20 minut působit), pomáhá proti lupům.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-zapobiega-wzdeciom-poprawia-pamiec-leczy-infekcje-mozna-zbie,nId,7319600

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jalovcinky-jako-koreni-i-lek-aneb-rozmanite-vyuziti-plodu-jalovce.html

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!