Plody fíkovníků si můžete dopřát i z vlastní zahrádky: zde je návod, jak na to
Fíkovníky jsou původem subtropické rostliny, což nám dává tušit, že jsou zvyklé zejména na teplejší klima. Není ale pravdou, že neexistují odrůdy, které by nebyly mrazuvzdorné. Díky tomu můžete fíkovník ve formě stromu nebo keře pěstovat celoročně na zahradě a těšit se z jeho plodů. Pokud milujete fíky, ať už čerstvé nebo sušené, měli byste to s touto rostlinou rozhodně zkusit. Patří k těm méně náročným.
Výsev semen
Budete-li svou rostlinu pěstovat ze semene, bude třeba větší trpělivosti. Semena můžete vyset kdykoli v roce. Sadíme je do květináče, který bude ve skleníku nebo v interiéru, protože mladé rostlinky si ještě neumí poradit s mrazy. Ven je vysazujeme až jako vzrostlé rostliny, asi po třech až pěti letech pěstování v interiéru. Před samotným výsevem je třeba semena namočit na 48 hodin do vlažné vody. Tuto vodu dvakrát až třikrát za den měníme. Poté jej můžete dát do zeminy, kterou semena přikryjeme jen zlehka.
Foto: Pixabay
Klíčení semen
Než semena vyklíčí, je třeba si ještě chvíli počkat. Trvá to tak šest až osm týdnů, než se objeví malá rostlinka. Ideální teplota pro klíčení je 22 až 28 °C. Po výsevu udržujeme půdu vlhkou, ale ne mokrou. Není vhodné stanoviště na přímém slunečním světle – dostatek světla je ale důležitý, zvolte spíše rozptýlené světlo. Co se týká substrátu, tak ten by měl být propustný, s neutrálním až mírně zásaditým pH.
Péče o rostlinu
V létě můžete rostlinu vynést ven na slunečné a teplé místo. Vzhledem k tomu, že může mít dlouhé výhonky, je dobré, když je toto místo chráněné před větrem. Od jara do léta je vhodné přihnojovat organickým hnojivem – klidně kopřivovým výluhem nebo drůbežím trusem. Na podzim pak vyměňte hnojivo za to s obsahem draslíku (například výluh z banánových slupek).
Zimování fíkovníku
V prvních letech je zapotřebí dodržovat teplotu přes zimu kolem 10 °C. Místnost může být světlá i temná, záleží pouze na tom, jaké podmínky máte k dispozici. V případě přesunu do tmavé místnosti počítejte s tím, že rostlina shodí listy. Není to ale nic, co by jí uškodilo. Na jaře vyraší listy nové. Abyste se dočkali plodů, je důležité, aby období klidu trvalo alespoň dva měsíce. Rostliny dobře zavedené a ve věku od tří až pěti let je možné pěstovat celoročně venku.
Zdroj: https://www.semena.cz/fikovnik/499-fikovnik-drobnolisty-ficus-benjamina-semena-fikovniku-4-ks-500008.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!