Plíseň v květináčích: Zbavte se jí domácími metodami
Plíseň v květináčích se vyskytuje jako takový bílý povlak na povrchu půdy. Ačkoli vypadá neškodně, jedná se o spory hub, které mohou rostlinu oslabit. Ta je tak náchylnější na určité choroby a škůdce. Proto je dobré se plísně pravidelně zbavovat. Plíseň z jednoho květináče se může snadno rozšířit do ostatních květináčů nebo také snížit produkci vegetace rostliny.
Plíseň v květináčích
Plíseň není příliš nebezpečná, i když může způsobit určitá oslabení rostliny. Bohužel se ale přece jen jedná o plíseň, která by mohla uškodit zejména mladým listům, na nichž by se mohla uchytit. Navíc nevypadá dobře. A proto přinášíme domácí metody, které proti plísni v květináčích zabírají.
Foto: Pixabay
Jedlá soda
Jedlou sodu bychom měli mít vždy po ruce, protože je univerzálním pomocníkem. Její použití na plíseň v květináčích sahá až do roku 1933, kdy byla použita na popínavé růže. Jedlou sodu smícháme s vodou a touto směsí zalijeme plíseň. Díky tomu vznikne reakce, která způsobí prasknutí buněčné stěny houby a usmrcení plísně. Pro lepší účinnost můžete do směsi přidat olej a mýdlo, díky čemuž soda lépe přilne k rostlině a lépe se rozšíří. Smíchejte 1 lžíci jedlé sody, 1 lžičku oleje a 1 lžičku kastilského mýdla v 3,5 litru vody. Používejte jednou týdně.
Mléko
Nalijte mléko do láhve s rozprašovačem v poměru 1 díl mléka na 9 dílů vody. Touto směsí postříkejte listy a stonky. Aplikujte jednou za týden, aby plíseň už znovu nevznikala. Větší množství mléka nepoužívejte, protože byste mohli zapříčinit vznik různých forem plísní.
Česnek
Česnek má antivirové, antiseptické a protiplísňové vlastnosti. Česnekový sprej na plíseň si vyrobíte jednoduše tak, že utřete několik stroužků česneku. Tyto stroužky zalijeme směsí oleje a lihu (jeden díl oleje na jeden díl lihu), tak, aby byl česnek zcela ponořený. Necháme několik dní působit. Poté přes jemné plátýnko slijeme česnek a kapalinu použijeme jako postřik na plíseň. Ještě předtím ale kapalinu smíchejte s 1 lžíci kastilského mýdla a 3,5 litru vody. Česnek odradí také hmyz.
Ocet
Kyselina octová je užitečná při hubení plísní. Avšak příliš mnoho octa může zapůsobit jako herbicid. Proto je nutné jeho ředění. Smíchejte 3 lžíce jablečného octa na 3,5 litru vody a stříkejte na půdu s plísní jednou týdně. Před použitím na velké plochy vyzkoušejte na malé ploše. Pokud je směs na rostlinu příliš silná, můžete si všimnout hnědých uschlých skvrn na listech.
Zdroje info:
https://homeguides.sfgate.com/natural-remedies-white-fuzzy-mold-plants-91655.html
https://prima-receptar.cz/plisen-v-kvetinaci-jak-ji-vyhnat/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!