Plíseň v květináči vyžaduje okamžitou pozornost – jak se jí zbavit?

Potos

Interiérové rostliny nechybí snad v žádné domácnosti. Těší nás nejen svým vzhledem, ale také tím, že dokáží čistit vzduch od toxinů, a tak se nám v interiéru díky nim lépe dýchá. Pravdou však je, že se v květináči v horní části substrátu, může vytvořit bílá plíseň, která už tak vhodná pro dýchání není. Nehledě na to, že pokud ji v květináči necháme, rostlina časem může uhynout. Proč se plíseň tvoří a jak se jí co nejrychleji zbavit?

Proč se plíseň v květináči vytvořila

Plíseň lze specifikovat jako houbové onemocnění rostlin, které se objevuje na povrchu substrátu a může postupovat až ke kořínkům. Že byste plíseň na substrátu nepoznali, se opravdu bát nemusíte. Ke vzniku přispívá nevhodná zálivka, ale také nevhodné hnojivo v zimním období. Ovšem příčin může být více, tyto jsou však nejčastější. Naučte se proti plísni bojovat, je to jednoduché.

Proti plísním bojujte úspěšně

Ze všeho nejdříve doporučujeme, abyste zjistili, zda se jedná opravdu o plíseň. Někdy se také stane, že se na vrcholku substrátu vytvoří usazeniny z hnojiva. Pokud však takovou usazeninu vezmete do rukou, bude se drolit. V takovém případě stačí, když vrchní část substrátu odeberete a nahradíte novým. 

skořice
Foto: Pixabay

V druhém případě, kdy se jedná o plíseň, bude dobré zjistit, jak dlouho na substrátu působí. Pokud jste si ji všimli teprve nedávno, bude stačit, když odeberete vrchní část hlíny a nahradíte novou. Do hlíny také přimíchejte skořici, která má protiplísňové a antibakteriální účinky. Po obměně substrátu rostlinu pár dní nezalévejte, aby zemina vyschla. 

Pokud máte plíseň v květináči déle, raději rostlinu z hlíny vytáhněte a zbavte ji co největšího množství substrátu. Postup je jednoduchý: rostlinu jednoduše a lehce uchopte u hlíny, nahněte ji nad noviny a lehce vytáhněte z květináče. Nyní opatrně pomocí prstů oddělte kořeny rostliny od hlíny. Pracujte však velmi opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Květináč následně opláchněte horkou vodou a octem. Poté pokračujte smícháním vhodného substrátu se skořicí a opět zasaďte rostlinu. 

Jak plísni předcházet

Plísni můžete předcházet jednoduchým způsobem, a to tak, že zálivku aplikujete do podmisky, nikoli do květináče. V případě, že si všimnete vody v podmisce i za několik hodin po zalití, určitě ji vylijte. V zimních měsících dopřejte rostlinám klid a nehnojte je. Při přesazování nezapomínejte na drenážní vrstvu, která zabrání přemokření. Doporučujeme také každý den větrat, abyste zamezili vzniku plísní nejen v květináči.   

Zdroj: https://prima-receptar.cz/plisen-v-kvetinaci-jak-ji-vyhnat/

https://altifarm.com/blogs/soil-medium/how-to-get-rid-of-mold-on-indoor-plant-soil

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)