Plíseň v květináči může být nebezpečná. Návod, jak se jí zbavit

Plíseň

Bílý povlak na povrchu zeminy v květináči je běžnější jev, než bychom si mysleli. Spousta lidí nad tímto problémem prostě mávne rukou – vždyť to není nic závažného. Ve skutečnosti se ale plíseň nemusí nacházet pouze na povrchu zeminy, ale také v její hloubce. A rostlina, jejíž kořeny plesniví, nebude příliš prospívat. Plíseň, pokud zůstane neřešená, může dokonce způsobit i úhyn rostliny. Proto je třeba co nejdříve zakročit.

Vznik plísně

Od podzimu až do jara je nejčastější období, kdy se plíseň v květináčích vyskytuje. Důvod je prostý: nedostatek světla, malý pohyb vzduchu v místnostech a nadměrná zálivka. To jsou nejčastější chyby, kterých se na rostlinách dopouštíme zejména v zimě. Plíseň poznáme podle typického bílého povlaku, který je na povrchu jakoby chlupatý. Někdy může obsahovat nahnědlé části mycelia. Pozorujete-li pouze bílý povlak, ale nezdá se vám, že by byl chlupatý, může se jednat také o tvrdou vodu – vodní kámen se usazuje na povrchu zeminy. Povlak od tvrdé vody je spíše tvrdý a může být nažloutlý.

Květináč

Foto: Pixabay

Nebezpečí plísně

Odstranit plíseň z povrchu zeminy bohužel nestačí. Plíseň je problém, který prostupuje velkou částí zeminy – jak velkou, to nemůžeme určit, protože spory plísně nemusí být viditelné pouhým okem. Proto je dobré přesadit rostlinu do nového substrátu – a ten starý vyhodit. Na kořeny můžete navíc použít ještě nějaké fungicidy. Pokud bychom plíseň nechali „pracovat“, rostlina bude mít omezenou schopnost přijímat vláhu a živiny. Vrstva plísně na povrchu zeminy může omezit vypařování vody ze zeminy, což ještě více podporuje růst plísně uvnitř – a také hnilobu kořenů.

Domácí prostředky proti plísni

Některé přípravky proti plísni si můžete připravit doma i bez návštěvy zahradnického centra. Pomoci mohou tyto:

  • Skořice: toto koření je známé svými antifungálními vlastnostmi. Takže prášek skořice stačí nasypat na povrch květináče, popřípadě jej zapracovat i do horní vrstvy zeminy.
  • Odvar z rostlin: svařte cibuli, česnek, kopřivy, přesličku nebo měsíček. Tekutinu slijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na zeminu nebo použijte místo zálivky.
  • Peroxid vodíku: smíchejte 1 díl peroxidu a 10 dílů vody. Tuto směs stříkejte na povrch postiženého květináče každý den, dokud plíseň nezmizí.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-plesn-w-doniczce-jak-sobie-z-nia-poradzic,nId,5539467

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!