Plíseň sněžná se někdy na trávníku objeví zcela nečekaně
Také jste měli během minulého jara problémy s trávníkem? Plíseň sněžná je jedním z nejzákeřnějších houbových onemocnění, se kterým můžete mít tu čest. Leckdy je nutné revitalizovat i celé kusy trávníku.
Vhodná péče o trávník přes zimu je tedy základ, ovšem leckdy se tento nepřítel může objevit i tehdy, kdy jste žádnou závažnou chybu neudělali. I tak je však prevence tím nejlepším, co pro svůj trávník můžete udělat.
Trávník je snadným terčem různých chorob a škůdců
Všeobecně platí, že čím intenzivněji trávník udržujeme, tím rychleji ho mohou poškodit nejrůznější vnější faktory. Přírodní trávník je v tomto ohledu mnohem méně náročný, ovšem ne vždy se chceme na vlastní odpočinkové ploše prodírat třeba pampeliškami nebo vysokým porostem tuhého kontryhelu. Bohužel nemusíte udělat ani žádnou konkrétní chybu, aby se u vás sněžná plíseň ukázala.
Trávník během zimy nezatěžujte
Prvním pravidlem její úspěšné prevence je absolutní klid. Čím víc trávník během zimních měsíců zatěžujete, tím pravděpodobněji se u vás tento nevítaný návštěvník objeví. Pamatujte si proto, že jakmile udeří první mrazy, snažte se na stébla trav vstupovat co nejméně. A totéž platí i tehdy, jsou-li ukryta pod sněhem. Vaše noha nebo jiná zátěž je přitiskne k podkladu a vytlačí ochranný vzduchový polštář. A jakmile pochozí plocha zledovatí, je cirkulace vzduchu již prakticky zcela mimo hru.
Dalším důležitým faktorem je pravidelné odstraňování spadaného listí a dalších nečistot. V chladném počasí plní totiž podobnou funkci jako ledová krusta – a od špatné cirkulace vzduchu je už jen krůček k výskytu plísně sněžné.
Náš tip: Pokud ji na jaře přece jenom zpozorujete, okamžitě zasáhněte vhodným fungicidem. V počáteční fázi vývoje působí dostupné prostředky nejlépe. Pokud celý proces odložíte, můžete si zadělat na pořádný problém.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)