Plíseň okurková ohrožuje také cukety: braňte se účinně a rychle

Cukety

Asi víte, že plíseň je běžným problémem při pěstování okurek, rajčat i cukety. Je třeba zakročit co nejrychleji, protože čím více času plíseň má, tím více se bude šířit. A to nejenom v rámci jednoho rostlinného druhu, ale napříč celou zahradou. Jednou z nejběžnějších plísňových onemocnění je právě plíseň okurková. Navzdory názvu není pouze problémem okurek, ale také cuket. Pokud se vyskytne, můžete počítat s nižší úrodou či úhynem rostliny.

Plíseň okurková příznaky

Ať už plíseň okurková čili padlí (Pseudoperonospora cubensis) napadne okurky nebo cukety, vždy můžete pozorovat obdobné příznaky. Na listech se začnou tvořit bílé až šedavé skvrny, ze kterých se posléze stane povlak celého listu. Odtud se poté šíří na plody, které v okamžiku napadení už nejsou vhodné ke konzumaci. Proto je třeba zakročit co nejdříve poté, co se prvotní příznaky objeví. Vzhledem k tomu, že napadené listy nemohou plnit svou funkci, chřadne celá rostlina. Produkuje proto méně plodů, které mohou být navíc nekvalitní.

Cuketa

Foto: Pixabay

Správná zálivka

Jedním z preventivních opatření je zaměřit se na správnou zálivku. Měli bychom zalévat tak akorát, a to vždy ke kořenům rostliny. Nikdy nezalévejte listy okurek, rajčat či cuket! Na listy je možné aplikovat různé postřiky, ale nezalévat. Plíseň miluje vlhko a teplo, což jsou podmínky, které jsou v létě velice běžné. Vyplatí se rostliny vysazovat v doporučených vzdálenostech, protože příliš hustá výsadba může znamenat menší proudění vzduchu a tím lepší podmínky pro vznik plísní. Půda by však měla být vždy vlhká, ale ne přemokřená!

Napadené listy musí pryč

Pokud na rostlině odhalíte první napadené listy, bez milosti je odstraňte. Vyhoďte je do popelnice (nikoli na bio odpad) nebo je spalte. Do kompostu rozhodně nepatří, protože by tak mohlo dojít k rozšíření nemoci do okolí. Postřiky, které se dají použít, jsou k dostání v zahradnických centrech. Obvykle ale platí, že po jejich aplikaci musíte se sklizní počkat týden a před konzumací je řádně omýt. Plíseň ale můžete likvidovat také ekologickými způsoby.

Ekologická řešení na plíseň

Pokud použijete ekologické prostředky na plíseň, nemusíte čekat se sklizní plodů. Sklízet je můžete ihned po postřiku. Navíc tato řešení můžete používat také jako prevenci. Skvělé jsou například prostředky, které obsahují houbu Pythium oligandrum. Likviduje totiž pouze škodlivé plísně, aniž by napadla samotnou rostlinu. Je třeba na ni myslet už při výsadbě sazenic do záhonů (namočíte do ní kořeny rostliny). Později je možné tuto houbu použít jako zálivku.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zabranit-napadeni-cuket-plisni-okurkovou-jak-je-ochranit-29669.html

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-ochranit-cukety-pred-plisni-okurkovou.html

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zabranit-napadeni-cuket-plisni-okurkovou-jak-je-ochranit-29669.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!