Plíseň na zemině s klíčícími semínky a sazeničkami – jaké jsou její příčiny a jak jí zabránit

Plíseň

K zisku zdravých a silných sazenic vede obvykle dlouhá cesta, během níž musíme vyřešit mnoho problémů v procesu pěstování. A jedním z nich je i nepříjemná plíseň na pěstebním substrátu.

Všeobecně platí, že by měla být odstraněna co nejdříve, jinak může poškodit budoucí sazenice. A jak tedy na to? Jako prevenci si musíte nejprve určit základní příčiny vzniku plísní. Jejich eliminací pak omezíte samotný výskyt tohoto problému.

Důvody vzniku plísní na substrátu

Nejčastějším problémem je to, že je zemina příliš hutná. Jednoduše pak brání zálivkové vodě proniknout hluboko do půdy. Voda stagnuje v horních částech květníku a v důsledku toho se tvoří bílý povlak plísně. Pomůže nakypření zeminy anebo použití speciálního výsevního substrátu.

Tento problém souvisí i s nadměrnou zálivkou kombinovanou s nedostatkem drenážních otvorů. Pokud v nádobě pro pěstování sazenic takové otvory nejsou v dostatečném množství, voda opět nemá kam odtékat a rychle vznikne plíseň. Pomůže jen přesazení do nového substrátu a lepší zabezpečení odtoku závlahy.

Sazenice

Foto: Pixabay

Nevhodné podmínky v bytě mohou také způsobit plíseň. Leckdy se totiž tvoří v příliš vlhkém vzduchu vzduchu, bez větrání a při nedostatku světla. Typicky tedy na květináčích umístěných třeba na studené chodbě. Přesun rostlin na vhodnější stanoviště obvykle problém vyřeší.

Jak se zbavit plísně v květináči

Ze všeho nejdříve odstraňte horní vrstvu zeminy v květináči spolu s plísní. Snažte se nepoškodit jemné kořeny sazenic. Kolem klíčků nasypte trochu jemného písku a podrceného aktivního uhlí (alternativou může být i dřevěný popel). Nezapomeňte také odstranit nemocné rostliny a důlek po nich postříkejte síranem měďnatým (3%),aby se plíseň nešířila.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/interier/kdyz-se-objevi-bily-povlak-na-hline-v-kvetinaci-kdy-se-mit-na-pozoru-a-jak-se-s-nim-vyporadat/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)