Plicník: rostlina s vysokou dekorativní hodnotou. Vysaďte ji na podzim

Plicník

Plicník (latinsky Pulmonaria) je rostlina, která patří do čeledi Boraginaceae. Přirozeně roste v přírodě po celé Evropě a Asii. Je ale možné je pěstovat i na zahradě. Je to velmi snadné. Navíc plicník můžete vysadit i na obtížná místa, kde je těžké něco pěstovat. Ideální je pro ně polostín. Můžete se těšit na bohaté kvetení a jen minimální péči. Poroste i ve stínu, v tom případě ale počítejte s tím, že kvetení bude slabší. Plné sluneční záření může způsobit nadměrné vysychání plicníku a jeho spálení.

Plicník vydrží i zimu

Plicník preferuje úrodnou půdu se střední vlhkostí. První dva roky po výsadbě je dobré chránit rostlinu před mrazem, pak už ale bude plně mrazuvzdorná. Snese i krátkodobé sucho. Sazenice je možné vysadit na podzim i na jaře. Obecným pravidlem je, že na 1 m² je umístěno asi 10 rostlin. Mladé rostliny mohou vyžadovat pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Je vhodné použít mulčování, protože to reguluje zaplevelení a nadměrné vypařování vody z půdy.

Plicník
Foto: Unsplash

Rostlina méně kvete

Po nějaké době můžete na své rostlině pozorovat, že produkuje méně květů a i listy jsou menší. Je to zcela běžná známka stárnutí rostliny. Tento stav se dá napravit: rostlinu rozdělte a přesaďte na jiné místo. Další způsob množení rostliny je sběr semen, která je ale třeba vysévat ihned po sklizni. Je skvělou rostlinou pro pěstování na stinných místech, protože se jí zde daří. Důležité ale je, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost půdy.

Plicník má léčivé účinky

V minulosti byl plicník hojně využíván jako léčivá bylina. Jak už název napovídá, používá se zejména jako lék a podpora dýchacího ústrojí. Kromě toho se ale používal také k mytí ran pro rychlejší hojení. K tomuto se používaly nejenom květy rostliny, ale celá nadzemní část. Často se používá ve směsi s ostatními bylinkami, jako je divizna, sléz, yzop, bez a šípek – ty spolu tvoří dokonalou kombinaci podporující odhlenění.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/miodunka-przewodnik-po-gatunkach-i-zastosowaniu-jak-uprawiac-miodunki-w-ogrodzie-aa-rQGn-ERcA-aM1b.html#zastosowanie-miodunek-w-ogrodzie

https://www.lekarna.cz/clanek/plicnik-lekarsky-ucinky-a-vyuziti/?srsltid=AfmBOoowWiNqxtJIclNhSI1tudg8jvEFByPdb9ufcnayeCJVgDXPdVHS

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!