Plazmové řezání má své výhody i nevýhody. Jaké materiály lze dělit?
Pokud jde o dělení materiálů, plazmová řezačka patří mezi velmi oblíbené nástroje. Dovoluje totiž snížit náklady a výrazným způsobem zvýšit rychlost řezání. Jaké výhody má plazmové řezání, na co naopak nestačí a jaké materiály touto metodou můžete dělit?
Elektrický oblouk uvnitř hořáku
Elektrický oblouk vzniká u plazmové řezačky na jiném místě než u svařování. Konkrétně je to mezi vnější a vnitřní elektrodou. Plazmová řezačka umožňuje, aby se elektrický oblouk díky plazmovému plynu dostal velkou rychlostí ven, čímž vznikne paprsek.
Následně dojde k natavení a vyfouknutí materiálu z řezné spáry. Dochází k tomu díky stále se zvyšujícímu tlaku a rychlosti plazmového plynu. Teplota přitom přesahuje i 20 tisíc stupňů Celsia. Rychlost, kterou se plazmový plyn pohybuje, je okolo 2300 metrů za vteřinu. Tento typ řezání je tak mnohem rychlejší než jiné metody.
Jaké materiály je možné řezat?
Pro plazmovou řezačku je typické její univerzální a širokospektrální použití. Jelikož se jedná o metodu přeneseného oblouku, je možné řezat všechny vodivé materiály. Když si nastavíte řezačku tak, aby fungovala bez přeneseného oblouku, spolehlivě budete řezat také nevodivé materiály.
Aby plazma fungovala, potřebujete jen elektřinu a stlačený vzduch. Tyto dvě veličiny vám postačí k tomu, abyste mohli řezat všechny elektricky vodivé, ale i nevodivé materiály – nejčastěji se využívá na hliník nebo ocel.
Největší výhody plazmového řezání
Řezání plazmou našlo své uplatnění v hobby aktivitách i profesionálních průmyslových provozovnách. Mezi největší výhody tohoto typu dělení materiálu se řadí například tyto:
-
- Vyšší rychlost řezání – plazmové řezání nabízí vyšší rychlost, než u metody řezání kyslíkem. Zejména tuto rychlost oceníte při dělení materiálů tenké a střední tloušťky.
- Možnost řezat široké spektrum materiálů – s plazmovým řezáním se vám podaří spolehlivě dělit všechny kovové materiály, a to včetně vysokolegovaných ocelí nebo hliníku. Řezat je můžete i úkosem nebo vertikálně.
- Postup lze snadno automatizovat – tento typ dělení materiálů není složité automatizovat i mechanizovat. I proto se často využívá zejména ve strojním průmyslu.
- Kvalita materiálů nehraje roli – při plazmovém řezání není podstatné, zda je povrch materiálu oxidovaný, porušený nebo třeba lakovaný. Jeho kvalita má minimální vliv na celý proces řezání.
- Vysoká kvalita řezání – tento typ dělení materiálu nabízí vysokou kvalitu při řezu. Navíc se zde snižuje vnesené teplo do materiálu, takže se snižuje pravděpodobnost vzniku deformací.
Nevýhody řezání plazmou
Podobně jako jiné metody řezání, i tato má samozřejmě také své nevýhody. Mezi ty se řadí fakt, že úhel řezné hrany je větší, než je tomu při řezání kyslíkem. U silnějších materiálů je také složité propalovat otvory.
Při řezání plazmou si musíte mnohem více chránit své zdraví, jelikož při něm vzniká vyšší podíl zdraví škodlivých dýmů a je zde také vyšší hlučnost. Kromě toho vždy myslete i na to, že úhel řezné hrany je větší, než je tomu u řezání kyslíkem.
Jaký plyn zvolit pro jednotlivé materiály?
Pro jednotlivé materiály vždy budete volit různé druhy plynu, respektive jejich kombinace. Konkrétní doporučení vypadají následovně:
- lehké kovy – kombinace argonu a vodíku,
- konstrukční ocel – obyčejný vzduch, nebo také kyslík,
- vysokolegovaná ocel – směs argonu a vodíku, argonu a dusíku, nebo vzduch;
- barevné kovy – směsí argonu a vodíku;
- kompozity – kyslík, vzduch, nebo směsi argonu, vodíku a dusíku.
Zdroje info: expondo.cz, google.com
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.