Plánujete nákup skalniček? Zapište si netřesk střešní a netřesk horský
A proč? Patří totiž mezi oblíbené léčivky, využívané v Evropě už od pravěku. Poradí si zejména se stresem, ale jsou také skvělými adaptogeny, posílí imunitu a můžete si je bez obav zamrazit do zásoby. A na pěstování jsou absolutně nenáročné.
V souvislosti s léčivými účinky netřesku je nejčastěji zmiňován netřesk střešní (Sempervivum tectorum), ale stejné účinky má i netřesk horský (Sempervivum montanum). Porostou prakticky všude, potřebují jen hodně sluníčka a prostor, kam by se mohly šířit.
Netřesk – léčivka obávaných vikingů
S touhle oblíbenou vikinskou léčivkou se můžete potkat během svého horského výletu nebo si ho zasadit i do vlastní zahrady. Netřesk se přirozeně vyskytuje ve velké části Evropy, Asie a Severní Ameriky. Roste ve vyšších částech hor, včetně českých.
Poznáte ho podle masitých listů šedozelené barvy, pokrytých voskovou vrstvou, srostlých do charakteristické růžice. Může dorůst až do výšky cca 30-40 cm. Kvete nejčastěji žlutě. Je zajímavé, že se jedná o dvoudomé rostliny, tj. samčí a samičí květy vyrůstají odděleně.
Botanická zajímavost: Dříve byl některými botaniky řazen k rozchodníkům, odtud také starší označení Sedum roseum.
Netřesky jako léčivky
V netřesku najdeme z účinných látek zejména vápník, kyselinu mravenčí, kyselinu jablečnou, třísloviny, slizy, pryskyřice, alkaloidy a hořčiny. Využijeme ho zejména při zmírnění stresu. Snižuje totiž hladinu kortizolu (stresový hormon) a zlepšuje produkci serotoninu (hormon štěstí). Jde také o skvělý adaptogen, antioxidant, zlepšuje paměť a koncentraci, a příznivě působí také na kardiovaskulární systém.
A jak ho užívat? Stačí vymačkat 2-3 listy do sklenice s vodou 2-3x denně, a to i dlouhodobě. Jen při pravidelném užívání léků se raději poraďte s lékařem. A užívat by ho neměly ani těhotné ženy.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)