Plánovat se vyplatí: Záhony pro rajčata připravte už teď, příští rok bude úroda dvojnásobná

Záhon

Plánovat se vyplatí: Záhony pro rajčata připravte už teď, příští rok bude úroda dvojnásobná. Aby vás i příští rok vaše zahrada potěšila úrodou chutných a lahodných rajčat, pak se musíte ještě letos postarat o záhony.

Rajčata jsou bezpochyby jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Jsou všestranná, vhodná ke konzumaci v čerstvém i konzervovaném stavu a lze je použít do nejrůznějších pokrmů. Abyste si však v příštím roce zajistili vhodnou úrodu, musíte právě teď záhony správně připravit.

Proč začít teď? Získáte náskok

Podzim je pro přípravu záhonů s rajčaty ideálním obdobím, protože poskytuje náskok pro vegetační období. Pokud na podzim podniknete potřebné kroky, vytvoříte prostředí, které bude na jaře příznivé pro zdravý růst vašich rajčat, což se samozřejmě pozitivně podepíše i na úrodě. Tyto kroky jsou použitelné jak pro pěstování venku, tak ve skleníku. A co si tedy pohlídat?

Rajčata Záhony pro rajčata

Foto: Unsplash

Výběr správného místa

Při pěstování ve volné půdě je nezbytné vybrat místo, které bylo dříve využíváno pro pěstování plodin, které nemají s rajčaty společné choroby nebo škůdce. Vhodnou předplodinou je například česnek nebo cibule.

Organické obohacení zeminy

Před výsadbou rajčat obohaťte půdu organickou hmotou, například dobře uleželým kompostem nebo vyzrálým hnojem. Doporučujeme vydatnou aplikaci kompostu nebo hnoje v množství přibližně jeden kbelík na metr čtvereční půdy. Tento postup dodá rajčatům nezbytné živiny a zlepší strukturu půdy, čímž zajistí rostlinám silný start.

Obohacení o vápník a fosfor

Že je pro posílení půdy a zlepšení vývoje plodů vhodné přidat do záhonu vápník a fosfor mi říkávala už moje babička. A jak tedy na to? Do půdy zapravte dolomitické vápno (pro vápník) a superfosfát (pro fosfor).

Mulčování pro ochranu půdy

Po přípravě půdy zvažte u záhonů s rajčaty také mulčování. Vrstva organického mulče, jako je listí, sláma nebo netkaná textilie, pomůže udržet půdní vlhkost, regulovat teplotu a chránit půdu před erozí a růstem plevele. Mulčování také přispívá k vytvoření ideálního prostředí pro žížaly a užitečné mikroorganismy. A nemáte-li mulč, pak můžete podle našeho návodu vyzkoušet i kartonové krabice.

Příprava skleníků pro pěstování rajčat

Tady budete mít práci o něco jednodušší. Nemusíte přidávat organickou hmotu, ale přesto byste půdu měli obohatit dolomitickým vápnem a superfosfátem. A nezapomeňte ji také pořádně zrýt.

 

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/podzimni-priprava-zahonu-20230926.html, https://www.tomatodirt.com/fall-tomato-garden-preparation.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)