Pivoňka: vše, co potřebujete vědět o jejím pěstování
Pivoňky mohou na jednom místě růst dokonce i více než 50 let! Proto byste si před jejich pěstováním měli dobře rozmyslet, kam je vysadíte. Ideální je slunečné stanoviště chráněné před průvanem. Vítr obecně může rostlině uškodit, protože může způsobit popraskání nádherných a obrovských květů. Vítr oslabuje celkově růst rostliny a ovlivňuje i uspořádání poupat. Ideální je polední stín, protože nepřetržité slunce zkracuje dobu kvetení a způsobuje rychlejší vadnutí okvětních lístků. Ideální je světlý polostín.
Výsadba pivoňky
Ideálním obdobím pro výsadbu je brzy na jaře nebo na podzim (od poloviny srpna do konce září). To zajistí, že rostlina stihne správně zakořenit a zvládne nadcházející zimu. Pivoňky vyrostou v téměř jakékoli půdě, je ale dobré, když je dobře propustná. Vlhká místa nejsou pro pivoňku ideální. pH půdy by mělo být 6 až 6,5. Pokud víte, že máte půdu kyselou, je třeba před výsadbou přidat vápno nebo dolomitovou mouku. Na dno jámy vykopané pro pivoňku dejte drenážní vrstvu (drcený kámen, rozbitá cihla, kamínky) a na to trochu písku. Zalijeme vodu a počkáme, až se vsákne.
Foto: Pixabay
Půda pro pivoňky
Ideální půdou pro růst pivoněk je humus, rašelina a zahradní půda ve stejných poměrech. Můžete přidat i živiny, jako je kostní moučka nebo superfosfát. Touto namíchanou směsí pak přikryjeme kořeny pivoňky v jámě. Kořenový krk je na úrovni země. Je ale dobré jej zasypat asi třícentimetrovou vrstvou půdy či rašeliny, což ochrání pivoňku před mrazem a umožní rychlejší růst. V prvním roce pivoňka nekvete.
Péče o pivoňky
Zejména v prvním roce ihned od výsadby je třeba pivoňky pravidelně zalévat. Potřebují docela dost vody (každé dva týdny asi 6 až 7 litrů vody pod každý keř). Pokud jsou příliš velká vedra (letní měsíce) zaléváme častěji. Od srpna ale už zálivku postupně omezujeme, až ji zastavíme úplně. Po zálivce je vhodné odstranit plevel, protože půda je uvolněná. Ideální je pod každou pivoňku přidat vrstvu mulče, která napříště růst plevele omezí a pomůže s udržováním vlhkosti.
Příprava na zimu
První tři roky bychom měli mladou rostlinku chránit před mrazem. Na podzim je přikrýváme zeminou nebo rašelinou ve vrstvě 10 až 15 cm. Pokud mrazy dosáhnou -5 až -7 °C, je třeba obalit je zahradnickou tkaninou v několika vrstvách (před zakrytím větve svažte k sobě provázkem, aby se tíhou sněhu neodlomily. Brzy na jaře tkaninu odstraňte. Dospělé keře jsou pak plně mrazuvzdorné až do -25 °C. Než začnou pivoňky kvést, může to trvat i několik let. Je potřeba, aby se rostlina dostatečně rozrostla, zdřevnatěla a vytvořila mladé výhonky.
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2020/06/15/drevovidnyj-pion-posadka-i-uhod-ot-a-do-ya-sovety-cvetovodov-po-vyrashhivaniyu/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!