Pivoňka dřevitá: Pěstování skutečné krásy
Krásné majestátní pivoňky dokážou skvěle provonět kompletně celou zahradu a jejich přítomnost je pro zahradníka jakousi malou povinností. I díky tomu, že krásný hustý keř nevyžaduje až tak specifickou péči, můžete bez problémů pivoňky pěstovat i na vaší okrasné zahradě. Aby váš záhon hrál doslova všemi barvami, je třeba se o květiny pečlivě starat. Podívejme se tedy, v čem by tato starost měla spočívat.
Nepodceňte výběr stanoviště
Výběr stanoviště pro pivoňky by se měl odvíjet především od konkrétní polohy, v níž tuto květinu najdeme v jejím přirozeném prostředí. Pochází z Číny a roste v podstatě v oblastech, které se vyznačují nížinnou až střední polohou. Optimální jsou půdy plné živin, které jsou lokalizovány do polostínu. Jestliže půda disponuje dostatečnou vlhkostí, klidně může být i na sluníčkem prosyceném kousku země. Optimální je i chráněné místo. I přesto se ale pivoňky opatřují na zimu chvojím proti promrzání.
Kultivary dle vašeho přání
Barevnost květů si u pivoněk zajistíte tak, že zkrátka zvolíte ten správný kultivar. Jestliže si chcete vybrat některý z plnokvětých, nabízejí se následující:
- růžově kvetoucí Centifolia Rosea
- bíle kvetoucí Lacenta a Blache de Chateau Futu4
- žlutá La Loraine
- fialové do červena jsou Carnea Plena
Jednoduché květy mají následující odrůdy:
- růžová Saigio Sakura
- fialová Beauty of Tokio
- sněhobíle kvetoucí Hakugan
- žlutý Mme Louis Henry
Několik zajímavostí o pivoňkách
Závěrem se určitě vyplatí povědět si několik zajímavostí, které se pivoněk jakkoli dotýkají. Kultivary, o kterých jsme mluvili a jejichž květy měly žlutou oranžovou barvu, spadají do skupiny pivoňky Lemoinovy. Množit je můžete velmi poholdně obyčejným výsevem, anebo v případě, že nepotřebujete mít velký rozrostlý keř, postačí hřížení.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.