Pitahaya alias pitaya – asi si také myslíte, že pochází z Asie
Nepopíráme, že jde o velice zajímavé ovoce. Váží se k němu ovšem i některé mýty nebo chcete-li nepřesnosti. Především by bylo chybou vnímat pitayu jako něco, co se zrodilo v Asii. Ve skutečnosti byla její cesta na náš stůl poněkud složitější.
Jde o velmi módní ovoce – plod kaktusu Hylocereus undatus. Ovšem díky stále poměrně obtížnému transportu se s ní na našich pultech setkáme spíše výjimečně – tedy pokud nám záleží na co nejvyšší kvalitě a nikoli otlučených zbytcích.
Foto: Pixabay
Chutná pochoutka z Ameriky
Asi nepřekvapí, když řekneme, že původní vlastí kaktusu Hylocereus undatus je Mexiko, spolu se Střední a Jižní Amerikou. A právě odtud se tato zajímavá rostlinka prostřednictvím francouzských kolonizátorů dostala až do Asie. Objevila se tu už během prvního století poté, co se noví obyvatelé Ameriky naučili využívat všechny dary Sonorské pouště včetně pitayi, která jim poskytovala tekutiny i v těch nejvyprahlejších oblastech.
Ve Vietnamu se pitaya rychle uchytila pod názvem dračí ovoce, který používáme i my. Zpočátku šlo jen o exotickou laskominu, určenou pro krále a jeho dvůr. Ovšem extrémní nenáročnost kaktusů, které si při kvetení a plození vystačí jen s minimem vody, udělala z pitayi brzy velmi dostupnou a zdravou pochoutku.
Foto: Pixabay
Pitayu lze vypěstovat ze semen
Je to jednoduché – stačí vzít zralý plod, semena zbavená dužiny vysít do miniskleníčku a těšit se z malých rostlinek. Ovšem jde spíš o takový roztomilý pokus pro pěstitelské nadšence. Udržet dospělé rostliny ve vynikající kondici jinde než ve skleníku je totiž prakticky nemožné – a plodů se v našich podnebních podmínkách také velmi pravděpodobně nedočkáte. Můžete tedy doufat „jen“ v poměrně zajímavou pichlavou dekoraci. Každopádně zkušenost to může být velmi zajímavá. Tak proč se o to nepokusit?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)