Pilea peperomioides: pěstování pokojovky, která má přinést peníze

Pilea

Pilea peperomiodes je někdy nazývána také jako čínská rostlina peněz (Chinese money tree). Pokud tedy příští rok nechcete třít bídu s nouzí, vrhněte se do pěstování této rostliny, o které se tvrdí, že má přinést bohatství a štěstí. A když se tak nestane, alespoň budete mít doma krásnou pokojovou rostlinu. Původem pochází z jižní části Číny a je velice snadné ji množit. Pokud tedy znáte někoho, kdo rostlinu již má, můžete ušetřit a pořídit si ji od něj. Rostlina totiž není příliš rozšířená a v obchodech na ni narazíte zřídkakdy – nepatří ani mezi nejlevnější.

Vhodná i pro začátečníky

Pokud tuto rostlinu chcete začít pěstovat, nemusíte se bát. Stačí splnit jen několik málo podmínek a rostlina vám krásně poroste. Není nikterak náročná, takže to zvládne i začátečník. Roste velmi rychle a radost vám udělá svými krásně zelenými listy a spoustou postranních výhonků, kterými ji můžete množit. V našich podmínkách ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, protože by neustála zimu. Teploty i v zimě musí být nad 12 °C. Vyberte pro ni světlé místo s trochou přímého sluníčka.

Pilea

Foto: Pixabay

Přesazování Pilea peperomiodes

Když si rostlinu přinesete domů, nemusíte ji nutně přesazovat. Možná ale bude vhodné pořídit si dekorativnější květináč, do kterého rostlinu jen přemístíte. Čas k přesazení nastává tehdy, když ze dna květináče začnou prorůstat kořeny. Připravte si substrát smíchaný z kompostu a perlitu v poměru 2:1. Na dně květináče rozhodně musí být drenážní otvory. Přesazování provádíme nejlépe na jaře.

Zálivka a hnojení

Mezi jednotlivými zálivkami by mělo vrchních pár centimetrů půdy vyschnout. Čemu bychom se rozhodně měli vyhnout, je podmáčená půda. V zimě zálivku omezíme, ale nevynecháváme. Hnojíme jednou za měsíc – používáme ale velmi slabé naředěné hnojivo pro pokojové rostliny. Listy občas otřete, abyste je zbavili prachu – získají tím také krásně lesklý vzhled. Někteří zahradníci listy zamlžují vodou, nicméně tento postup není nutný. Rostlina se natahuje za světlem, takže je dobré květináč čas od času pootočit.

Množení

Protože je rostlina poměrně drahá, můžete se pokusit poprosit někoho, kdo již rostlinu má, nebo sami někomu takovou rostlinu darovat, máte-li zavedenou Pilea peperomiodes doma. Okolo základny si můžete všimnout spousty malých rostlinek, které opatrně pomocí vidličky vyrýpneme z půdy a umístíme je asi do centimetru vody. Za několik týdnu se objeví kořeny a takové rostliny můžete zasadit do zeminy. Budou růst rychle.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-pilea-peperomioides/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!