Pickles: Připravíte jej ze zásob a imunitní systém vám poděkuje

Kvašená zelenina

Znáte pickles a už jej máte doma v lednici? Že ne? Určitě neváhejte a připravte si ho. Název na vás možná působí novodobě a nejste si jisti, co si pro vás moderní doba připravila, ale nebojte se. Pickles neboli rychle kvašenou zeleninu připravovaly již naše milované babičky. Stačí vám k tomu zásoby vaší vypěstované zeleniny a můžete si připravit pochoutku, která bude plná vitamínů, probiotických látek a minerálů. A právě v zimním období, kdy na náš číhá nachlazení na každém rohu, se bude kvašená zelenina velmi hodit. Připravte si ji s námi, a to po vzoru našich babiček. Příprava je mírně zdlouhavější, ale výsledek bude stát za to. 

Probiotika za pár korun

Období plné respiračního onemocnění řádí v plném proudu. Abyste chránili zdraví vaše i vašich dětí, bude potřeba podpořit imunitu a upravit střevní mikroflóru. Ne nadarmo se říká, že imunita začíná ve střevech. K urovnání střevní mikroflóry nemusíte chodit do lékárny pro komerční probiotika – stejně, možná ještě lépe, poslouží pickles. Jeho příprava bude mírně pracnější, ale účinky této pochoutky budou silné.  

Navíc pickles nemusíte jíst samotné, nýbrž například k masu, rybě a tak dále. Dokonce lze říci, že kvašená zelenina bude pro tělo přínosnější než tak, která je v čerstvém stavu. Také nutno zmínit, že vitamíny obsaženy v zelenině zničeny nebudou, naopak. Navíc v ní budou obsaženy probiotické bakterie mléčného kvašení a vláknina, tudíž účinky vitamínů a dalších látek dokáže tělo lépe vstřebat. 

pickles
Foto: Pixabay

Jdeme na přípravu pickles

Možná si nyní říkáte, že kvašenou zeleninu lze také koupit, ale určitě doporučujeme, abyste si ji připravili sami doma. Postup není složitý, a navíc budete vědět, co do zeleniny dáte. 

Nyní si připravte nebo kupte zeleninu, kterou máte rádi. Například mrkev, petržel, celer, česnek, červenou řepu a další. Nezapomeňte na sůl a klidně i bobkový list či nové koření, pepř, kmín, kopr a jiné. Připravte si také zavařovací sklenici, kterou vyvaříte, aby byla dokonale čistá.  

Kvašená zelenina
Foto: Radek Štěpán

Zeleninu opláchněte, nastrouhejte ji na struhadle nebo nakrájejte na tenké plátky a vložte ji do mísy. Nyní ji zasypte solí, a to na jeden kilogram zeleniny dvacet gramů soli. Vše pořádně promíchejte a promačkejte. Jakmile zelenina pustí vodu, odložte ji alespoň na jednu hodinu bokem. Po uplynulém čase ji dejte do sklenic, pořádně ji umačkejte a zalijte šťávou, která zbyla po zelenině. Sklenici dejte do mísy, protože šťáva z ní bude unikat ven. Sklenici nevíčkujte, ale zatěžkejte ji další sklenicí, do které napustíte například vodu, aby byla těžší. Takto připravenou zeleninu odložte na teplé místo a počkejte přibližně pět dnů. Následně zeleninu odložte do lednice. Dobrou chuť.

Zdroj: https://superkvasaci.cz/jediny-navod-ktery-potrebujete-k-vyrobe-pickles-rychle-kvasene-zeleniny/

https://www.vitalia.cz/clanky/zdrava-pochoutka-kvasena-zelenina-pickles/

Foto: Pixabay, Radek Štěpán

 

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)