Phlox subulate: Půdopokryvná rostlina, která rozzáří jakoukoli zahradu
Phlox subulata nebo-li plamenka šídlová je oblíbená půdopokryvná rostlina, ale také stálezelená trvalka. V období dubna a května vytváří hustou pokrývku zalitou květy. Dorůstá do výšky patnácti centimetrů a do šířky se může rozrůst až do jednoho metru, klidně i více. Její domovinou je střední část Severní Ameriky, kde k údivu roste na suchých, kamenitých a písčitých místech. Tudíž, pokud chcete, můžete ji vysázet i na skalku, kde vám pokryje volná místa.
S čím plamenku kombinovat a kam vysadit
Jak už jsme zmínili, plamenku lze umístit na skalku a pokrýt s ní volná místa. Dařit se jí bude také na zídkách, svazích, na záhonech nebo mezi nášlapy na chodnících, kde vytvoří půvabný efekt. V těchto místech si květy plamenek můžete užívat jeden měsíc, ovšem i po odkvětu jsou rostliny působivé. Co se týče kombinování s ostatními květinami, vysaďte je například s bergéniemi, šantami či iberkami.
Jak správně plamenku pěstovat
Plamenky nejsou náročné na péči, navíc se řadí mezi odolné trvalky, které potřebují ke svému růstu slunné stanoviště. Co se týče zeminy, měla by být dobře propustná, neutrální až mírně kyselá a písčitá. Pokud jim zajistíte tyto podmínky, budete se moci těšit ze záplavy úžasných květů. Jediné, co opravdu nesnesou, tak je přemokření, proto hlídejte propustnost půdy.
V období po odkvětu proveďte řez, abyste udrželi určitý tvar a zajistili tak houstnutí rostliny. Na zimu ji lze nechat venku, nezmrzne. V jarním období si plamenku také pomocí řízků můžete namnožit. Obecně lze říci, že plamenek je mnoho druhů, avšak pokud chcete plamenku nenáročnou, kterou můžete vysadit na výše zmíněná místa, doporučujeme plamenku šídlolistou, někdy také nazývanou skalkovou. Bude se jí dařit i na kamenité a suché půdě. Další kultivary, které hýří nádhernými barvami a jsou nenáročné na péči: Candy Stripes, Fort Hill, Scarlet Flame, Phlox subulata Vivid.
Plamenka vhodná do polostínu
Plamenka rozkladitá (Phlox divaricata) je možností druhou, a to o něco náročnější. Rostlinka je vhodná do polostínu a dokonale působí v kombinaci například s bohyškami a dlužichami. Oproti plamence šídlové tvoří řídký porost se 40 centimetrovými stonky, které nasadí květy v květnu a červnu. Dopřejte ji humózní a neutrální zeminu, která by neměla vysychat. Pokud ji však umístíte na místo, kam několik hodin denně svítí slunce, pohlídejte, aby půda nevysychala.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/plamenky-zasady-jejich-pestovani, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/pestrobarevni-splhouni-aneb-jak-pestovat-plamenky/
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)