Petrželka: bylinka, kterou si můžete vypěstovat v květináči

Petrželka

Petrželka patří k nejoblíbenějším bylinkám u nás. Příjemně voní a navíc nám může pomoci dodat důležité vitamíny (např. C) a minerály, které potřebujete. A to i v průběhu zimy, kdy je naše strava obvykle málo pestrá. I když jsou listy dostupné i v sušené variantě, ztrácí tím aroma i živiny. A to je důvod, proč bychom si měli petrželku pěstovat celoročně na okenním parapetu. Můžete si vyzbrat ze dvou druhů: hladkolistá a kadeřavá. První jmenovaná má intenzívnější chuť, kadeřavá zase lépe vypadá. Zde je návod, jak na jejich pěstování.

Petrželka a její výsev

Obecně se ví, že petrželka na tom s klíčivostí není moc dobře. Proto si můžeme pomoct tím, že semínka namočíme ve vodě o pokojové teploty asi 24 hodin před výsadbou. Na výsadbu můžete použít startovací květináče, nebo prostě jakoukoli nádobu. Semínka přihrňte malou vrstvou zeminy, kterou je až do vyklíčení potřeba udržovat vlhkou (zaléváme ideálně lahví s rozprašovačem, která zajišťuje šetrný proud vody, který semínka nevyplaví). Za 12 až 28 dní rostliny vyklíčí.

Petrželka

Foto: Pexels

Dostatek světla

Je potřeba, aby mladé rostliny měly dostatek světla, to znamená 6 až 8 hodin. Vyberte jim proto slunečný parapet. Pokud nemáte místo, kde je takto dlouho světlo, budete muset použít speciální pěstební světla. Rostlinky, které nemají dostatek světla, rostou pomalu a jsou velmi slabé. Jednou za týden květináčem pootočte, abyste zajistili rovný růst rostlinek.

Petrželka a vlhkost

Pokud máte světlé místo přímo v kuchyni, pak pára z vaření zajistí dostatečnou vlhkost. Ne každý má ale okno přímo v kuchyni, a tak je pravděpodobné, že rostlinku budete pěstovat na místech, kde není taková vzdušná vlhkost. V tomto případě je dobré čas od času listy petrželky postříkat vodou (použijte rozprašovací láhev). Pokud jsou listy suché a křehké, pak je toto třeba provést povinně. Abyste problémů předešli, můžete zvýšit vlhkost v okolí svých rostlin tím, že je postavíte na misku s kamínky a vodou (dno květináče se nedotýká vodní hladiny).

Zálivka a hnojení

Zeminu udržujeme mírně vlhkou a vždy po zálivce vylijte vodu z podmisky, aby kořeny nestály ve vodě. Hnojte jednou za dva týdny rybí emulzí, která je bezpečným hnojivem právě pro rostlinky, které budeme konzumovat. Pokud máte větší nádobu, kam se vám kromě petrželky vlezou i jiné bylinky, můžete k nim vysadit takové, jako je bazalka, oregano, máta, pažitka či tymián.

Petrželák – speciální nádoba na pěstování

Celý proces pěstování petrželky v nádobě nám může usnadnit právě tato nádoba. Je obvykle terakotová, dostupná je ale i keramická nebo plastová. Po obvodu má jakési otvory ve tvaru kapsiček, které poslouží k tomu, abyste věděli, do jaké výšky dát substrát. Na dno nádoby dejte keramzit pro snadnější odtok přebytečné vody z květináče.

Zdroje info:

https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/parsley/growing-parsley-indoors.htm

https://www.dumazahrada.cz/clanek/petrzel-na-okne-20221201.html

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!