Petržel se dá vysadit i před zimou. Zde je, jak na to
Listopad a prosinec jsou ponuré měsíce, kdy už nám je venku bez kabátu zima. Nicméně určité druhy zeleniny, jako je například petržel, toto počasí nevadí. Naopak, jejich výsadbou těsně před zimou můžete dosáhnout mnohých výhod. Dejte si proto ještě trochu práce i v období, kdy jste práci na poli považovali za ukončenou. Proč to udělat?
Proč vysadit petržel před zimou?
Existují celkem tři důvody, proč vysadit (nejenom petržel) před zimou:
- Lepší klíčivost – pokud petržel zasadíte na jaře, vyklíčí vám asi po 14 až 28 dnech. Čím je jaro sušší, tím je klíčivost semen delší. Platí totiž, že mladé sazenice jsou citlivé na nedostatek vláhy. Pokud je vysadíte na zimu, semena vyklíčí dříve a bez zálivky. Uchovají si totiž vlhkost z rozpouštějícího se sněhu. Pro klíčení jim stačí teplota 2 až 3 °C.
- Méně rozeklaných kořenů – příliš suchá půda, která může panovat na jaře, je důvodem, proč má petržel rozeklané kořeny. Pokud ji nasadíte na zimu, získáte vlhčí půdu a tím i menší pravděpodobnost rozeklaných kořenů.
- Dřívější sklizeň – už v první polovině dubna můžete zaznamenat první vyklíčenou petržel. Tím, že dříve vyklíčí, také dříve dozraje a vy můžete dříve sklízet.
Foto: Pexels
Jakou petržel můžeme na zimu vysít?
Je možné vysévat jak listovou, tak také kořenovou petržel. U té kořenové si opravdu dejte záležet na tom, abyste uvolnili půdu do hloubky. Pokud bude půda příliš tuhá, může to mít za následek kořeny, které jsou zahnuté či rozeklané. U listové petrželky nemusíte půdu prokypřovat do takové hloubky. Pokud víte, že na některých místech ve vaší zahradě se na jaře tvoří louže, pak na tato místa petržel nevysévejte. Příliš mnoho vody může vést k plísni, hnilobě a odumírání semínek.
Jak hluboko vysít petržel?
Neplatí, že je potřeba semínka dát hlouběji, než u jarního výsevu. Ideální je hloubka asi 1 cm pod zemí. Pokud dáme semena hlouběji než 2 cm, vyrostou nám velmi slabé sazenice. Semínka v žádném případě před zimním výsevem neurychlujte tím, že je namočíte ve vodě. Mladé sazenice jsou poměrně odolné, snesou dlouhodobě teploty – 3 až – 4 °C. Pokud krátkodobě teplota klesne na až – 9 °C, sazenice to přežijí.
Slyšeli jste o rozhození semínek na sníh?
V 19. století se petržel sela tím způsobem, že se semínka rozhodila přímo na sněhovou pokrývku. Muselo jít o první sněžení. Takto se semínka nechala bez jakéhokoli přikrytí ležet. O zbytek už se postarala sama příroda. Přikryla je další vrstvou sněhu. Jak roztál, semínka se zcela přirozeně zabořil do země. Mohla být přitom ještě několikrát přikryta sněhem. Klíčila pak brzy na jaře – v polovině dubna.
Zdroje info:
https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-292510-kdy-vysevat-a-vysazovat-ozimou-zeleninu
https://niepodlewam.pl/siew-ozimy-pietruszki-czyli-przed-zima/
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!