Pěťour: Plevel, který si zaslouží pozornost a expresní likvidaci
Která plevelná rostlina se vytrhává ze země pravděpodobně nejsnáze? Zřejmě pěťour. Tato vzhledově charakteristická rostlina má vcelku mělké kořeny. Mnohdy jej také zlikvidují silnější mrazy, nicméně pokud se tato plevel s drobnými lístky na zahradě rozroste více, máte problém. Pěťour maloúborný označovaný jak Galinsoga parviflora se množí spoustou semen. Jen pro přehlednost, na jedné rostlině se jich nachází až 300 000! Ostatní rostliny typu přesličky či pýru se množí prostřednictvím oddenků.
Pěťour pod drobnohledem
Nejčastěji se v našich podmínkách setkáme se zmiňovaným pěťourem maloúborným. Jinak ale tradičně roste také pěťour srstnatý označovaný latinsky jako Galinsoga quadriradiata. Nachází se spíše v půdách hlinitého charakteru. Typický je mohutnější podobou a také chlupatou lodyhou. Semena obou zmiňovaných druhů šíří vítr a mnohdy také zvěř. Jejich uchycení ve zvířecí srsti není ničím výjimečným. Z hlediska samotného vzrůstu se pěťour maloúborný řadí spíše mezi pozdní jarní druhy plevelů. Květy u něj najdeme od května až do prvních mrazů. Roste hlavně v půdě s velkým množstvím dusíku.
Proč je nezbytné pěťour zničit?
Důvodů by se našlo hned několik. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách. Pěťour tedy především:
- bere z půdy potřebné živiny a vláhu,
- působí jako hostitel svilušek, jež poté napadnou zpravidla okrasné rostliny, okurky apod.,
- vyroste i po zkypření půdy, kdy na povrch putují další semena,
- klíčí prostřednictvím nažek 2 a více let.
Foto: Pixabay
Jak bojovat s pěťourem?
Obrňte se trpělivostí a plejte! Tedy alespoň v případě, že nehodláte použít herbicidy. Po sklizni se vyplatí nechat záhony ladem a zvolit také zelené hnojení. Otázkou také zůstává, kam s ním. Optimálně s ním můžete krmit hospodářská zvířata, pochutnají si. Do kompostu lze dát také, nicméně doporučuje se zlikvidovat dusíkatým vápnem.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.