Pětkovec: Neznámá kráska mezi balkonovkami
Pokud jste ho letos na pultech obchodů viděli, nejspíš jste netušili, o co se jedná. A přitom má pětkovec spoustu vlastností, které by ho mohly rychle vystřelit na pomyslný vrchol nejoblíbenějších balkonovek. Kvete totiž až do zámrzu, pokud se o něj správně staráte.
Úplně na začátek je třeba poznamenat, že se pětkovec kopinatý (Pentas lancelolata) neobejde bez samozavlažovacího květináče. Nemá totiž rád přísušky, ale přitom nepokvete nikde jinde, než na plném slunci. Paradox? Bohužel. Ale investice do tohoto zahradnického pomocníka se zaručeně vyplatí.
Pětkovec potěší listy i květy
Dobře rostlý a živený pětkovec totiž zaujme svými sytě zelenými zajímavě tvarovanými listy i neustále přibývajícími květy, tedy spíše květenstvími. Na vrcholu hustě olistěných stonků se totiž objevují polokulovitá květenství mnoha barev z květů s pěti okvětními lístky (odtud jeho jméno).
Nabízí pestrou paletu barev a květy vydrží poměrně dlouho. Ovšem musíte si hlídat jejich pravidelné odstraňování, jinak tvorba nových ustane a to by byla rozhodně škoda.
Pravidelná zálivka hnojení a jako klíč k úspěchu
Pokud samozavlažovací květináč nemáte, můžete rovněž do zeminy přimíchat trochu hydrogelu. Ten pomůže udržet více vody. A nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Každý týden komplexním hnojivem pro kvetoucí rostliny s vysokým obsahem draslíku – to je podmínka dlouhého kvetení a bujného růstu.
Na podzim vás pak o pětkovec kopinatý připraví první mrazíky. Ovšem můžete ho přezimovat v chladnější místnosti s teplotou okolo 10-15 °C a na jaře znovu namnožit z řízků (dospělé rostliny bohužel zřídkakdy vydrží v perfektním stavu). Ven dejte mladé pětkovce až v polovině května a dovnitř je ukliďte ještě před koncem října (podle počasí). V truhlících se dobře snáší třeba s thunbergiemi nebo povijnicemi.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)