Pěstujte africké fialky – díky nim vám okna rozkvetou i v zimě, stačí znát několik šikovných triků
Kapské nebo také africké fialky (Saintpaulia) patří do rodu Saintpaulia. Na evropský kontinent přicestovaly v roce 1893 z rodné Tanzanie. Okamžitě si získaly pozornost šlechtitelů, kteří svou prací vyšlechtili tisíce nových odrůd.
Po celém světě vznikají organizace producentů afrických fialek, čímž se z těchto kvítků staly doslova cestovatelky. Dnes už můžeme jejich krásu obdivovat skutečně na všech kontinentech. Čím vás zaujmou?
Vyberete si podle svého gusta
Kapské fialky vás na první pohled zaujmou svou různorodostí. Listy mohou být od kulatých až po vejčité, s celistvým nebo zoubkovaným okrajem, hladké či s jemnými chloupky. Květiny září širokou škálou barev od bílé přes růžovou až po tmavomodrou.
Jak nakupovat africké fialky
Tak, jako při nákupu všech rostlin, i při fialkách musíte dbát na jejich zdravotní stav. Nenakupujte rostliny se sklopenými, zhnědnutými, či jinak poškozenými listy. Fialka musí vypadat svěže a zdravě, stonky listů, jakož i samotné listy musí být pevné.
Foto: Pixabay
Jak pěstovat africkou fialku
Poté, co si fialku přinesete domů, přesaďte ji. Dělejte to opatrně, protože stonky a listy jsou velmi křehké a snadno se lámou. Při výběru květináče dbejte na to, aby jeho velikost byla přibližně 1/3 šířky růžice rostliny. Menší květináč podpoří fialku v kvetení. Substráty, ve kterých jsou květiny prodávány, obsahují pouze čistou rašelinu s příměsí různých látek, které donutí rostlinku rychle vykvést, čímž se usnadní její prodej. Na další pěstování je však tato směs nevhodná.
Substrát pro africké fialky
Rostlinku přesazujte do nového substrátu na pokojové rostliny, který na odlehčení smíchejte s agroperlitu. Samozřejmě nezapomeňte na drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků, která zabezpečí odtok přebytečné vody z květináče.
Aby se rostlince dařilo
Fialky ocení umístění na východním nebo severovýchodním okně. Nevystavujte je přímému slunečnímu záření, které způsobuje popálení listů a vznik nepěkných skvrn. Rostlinky zalévejte vodou pokojové teploty do podmisky. Nadbytečnou vodu vylijte. Substrát nesmí být přemokřený, a proto zalévejte dle potřeby jeden až dvakrát týdně. Na podporu růstu a kvetení dopřejte fialce výživu v podobě draslíku, dusíku a fosforu.
Foto: Pixabay
První pomoc pro fialky
Nejčastějším problémem, se kterým se jako pěstitelé můžete setkat jsou hnědé skvrny. V tom lepším případě vzniknou popálením listů sluncem. V tom horším se jedná o virové choroby a napadené rostliny musíte odstranit. Při vysoké vzdušné vlhkosti se může objevit povlak padlí na listech nebo plísně šedé na listech i květech. Tehdy je třeba odstranit napadené části rostliny, omezit zalévání, hnojení a větrat. Při silném napadení je třeba použít postřik.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/africka-fialka-saintpaulia-ionantha.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)