Pěstujete vlastní olivovník? Můžete nasbírat vlastní olivy

Olivy

Olivy jsou poměrně známou plodinou, která pochází obvykle ze středomořských států. Právě v těchto zemích můžeme narazit na plantáže olivovníků. Olivovník evropský (Olea europaea) je strom, na kterém rostou. Pokud chcete zelené, sklízíte je v okamžiku, kdy po zmáčknutí pustí krémové bílou tekutinu. Černé plody se sklízí asi o čtyři měsíce později, což v podmínkách České republiky není obvykle možné. Je to totiž zhruba někdy od prosince, kdy už se teploty pohybují pod nulou.

Jak získat černé olivy?

Na černé olivy si můžete získat, když je necháte dozrát na stromě. Ten je ale třeba chránit před nízkými teplotami, proto jej obvykle pěstujeme v nádobách nebo jej dobře zazimujeme v záhonu. Po přemrznutí už plody nejsou dobré, proto je můžete získat pouze ze stromu, který roste ve vytápěném skleníku. Pokud ovoce sklidíte ještě zelené, mohou získat hnědou barvu tak, že je jednoduše necháte dozrát správným skladováním.

Olivy

Zdroj foto: Pixabay

Jak odstranit hořkost z oliv?

Čerstvé olivy jsou hořké, protože obsahují látku zvanou oleuropein. Té se můžete zbavit prostřednictvím několika metod, z nichž nejznámější je namáčení v solném roztoku. Smíchejte vodu se solí v poměru 10:1. Do tohoto roztoku ponořte své plody tak, aby byly pod hladinou (můžete je něčím zatížit). Každý den měníme za nově připravený solný roztok, po dobu 20 dní u zelených oliv, 14 dní u černých.

Jak naložit olivy?

Když už olivy nechutnají hořce, můžete je slít a rozdělit do sklenic tak, by od okraje bylo ještě asi 2,5 cm volného místa. Můžete k nim přidat stroužky česneku, chilli papričku, chilli vločky, bylinky apod. Opět si připravte solný roztok v uvedeném poměru. Přiveďte jej k varu a poté jím zalijte olivy tak, aby byly ponořené. Nahoru ještě přilijte centimetrovou vrstvu olivového oleje, čímž zamezíte přístupu vzduchu. V tmavé a chladné skříni takto vydrží olivy asi 12 měsíců.

Jak skladovat čerstvé olivy?

Aby plody vydržely co nejdéle, je vhodné je skladovat v místnosti, kde se teplota pohybuje 5 až 10 °C. Pokud by teplota byla nižší po dobu delší než dva týdny, olivy by začaly hnědnout a nebyly by dobré. Mnohem lépe se skladují zelené plody, než ty černé.

Zdroje info:

https://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8267.pdf

https://www.abc.net.au/everyday/food/jim-masottos-pickled-olives/8920778

Zdroj foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!