Pěstování macešky přinese radost
Macešky patří na našich zahrádkách či balkonech k velmi oblíbeným okrasným květinám. Vysazují se také v městských parcích, jsou ozdobou mnoha hrobů. O jejich kráse není pochyb. Můžete je pěstovat jako letničky, dvouletky, trvalky nebo si je vysadit na skalce. Jak si tyto nádherně barevné květiny vypěstujete, vám přiblížíme na následujících řádcích.
Macešky do truhlíku a na zahradě
Doba výsevu záleží na tom, kdy se chcete pyšnit maceškami na své zahrádce. macešky v jarním truhlíku je zapotřebí zasít dříve. Chcete-li, aby vám macešky vykvetly již na podzim a další rok na jaře, ideální doba pro sázení je v červnu a červenci. Pokud vysejete macešky na přelomu srpna a září, vykvetou vám následující rok brzy z jara. Nejlepší je semena vysévat do pařeniště či skleníku, kde je ideální teplota pro vzejití. Dávejte pozor, aby vám nezaschly zárodky, proto je udržujte dostatečně vlhké. V srpnu je přesaďte do nádob a přemístěte na místo s dostatkem světla. Rostlinku v zimě musíte chránit před mrazem.
Na záhony až v dubnu
Na záhony macešky vysazujte až v dubnu. Pokud by byla tuhá zima, s vysazováním na záhony nespěchejte a raději počkejte klidně až do května. Přestože maceškám mráz až tak nevadí a rostlinka se zotaví, doporučujeme vyčkat. Macešky pěstujte na slunném místě, ne však na přímém slunečním světle, vadit jim nebude ale ani polostín. Půda pro jejich pěstování by měla být humózní s dostatkem živin, které zajistíte mírnou zálivkou. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte plevele. Pěstování macešek je typické tím, že macešky nemají rády sucho, proto je pravidelně zalévejte. Pokud se o rostlinku budete správně starat, vydrží vám kvést celé léto.
Kdo škodí maceškám
Dobrá zpráva je, že macešky netrpí na choroby. Ta zlá je bohužel taková, že ji napadají různí škůdci. Maceškám škodí slimáci, kteří koušou celé listy a mladé semenáčky zničí úplně. Ideálně je na ně nastražit past s pivem, ve kterém se utopí, nebo je nalákat na shnilé ovoce a pak je sesbírat. Macešky také dost často napadají mšice, ty u rostlin způsobí zkroucení listů, při velkém napadení rostlinky zakrní. Mšice postříkejte chemickým přípravkem, mýdlovou vodou či odvarem z tabáku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.