Pěstujeme hvozdík bradatý
Jde o rostlinu s voňavými a různobarevnými květy. Ano, řeč je o hvozdíku hranatém. Jeho květy můžete využít jako dekoraci ve váze nebo i na záhoně. Na zahradě vydrží i mnoho let. Pojďme se podívat na tuto rostlinu zblízka. Speciálně na její pěstování.
Různá životnost
Životnost hvozdíku bradatého je různá. Hvozdík se totiž přizpůsobí vašim potřebám a vašemu pěstování. Lze jej pěstovat jako jednoletou rostlinu, ale také jako dvouletku nebo trvalku. Jednotleté bývají nižší a drobnější. Naopak dvouleté se pěstují častěji a nejsou drobné. Pokud je budete dobře chránit na dobře zvoleném místě, může růst i jako trvalka.
Výsev
Vysévají se černá a plochá semena. Pokud půjde o jednoletku, začněte už na začátku března. Umístěte sazeničky do skleníku. Optimálně teplota je 18°C. Rostliny můžete také přepichovat, takže mohou vytvořit bohatší kořenový systém. Lépe se pak ujímají. Výsadbu provádějte v polovině června. Od června do konce srpna pak kvetou. Jejich výška je asi 30 cm a jsou tedy dobré na řez. Pokud budete chtít z hvozdíku hranatého trvalku nebo dvouletku, výsev provádějte později.
Život hvozdíků
Pokud půjde o trvalku nebo dvouletku, jejich život nekončí po jedné sezoně. Proto je dobré si také něco říct k jejich životnímu cyklu. V dubnu se probouzejí po zimě. Pokud sejde sníh a zem se prohřeje, můžete takové probouzení očekávat. Musíte tedy zkontrolovat rostliny. Části rostlin, které budou zmrzlé odstraňte. Zmrzlé listy poznáte dle žluté barvy, která značí jejich odumření. Kořením také prospěje mírné prokypření půdy. Zatím se však obejdete bez hnojení. V květnu pak začnou vyrůstat květní stonky. Jednotlivé kvítky tvoří jednoduchá květenství, která mají asi průměr dvou centimetrů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.