Pěstujeme hořec

Hořec

V přírodě najdeme až přes tři sta druhů hořců a to na všech kontinentech kromě Afriky. Šlechtěním se tato nabídka ještě rozšířila a to na devět set druhů. Mezi nejoblíbenější, ale stále patří hořec modrý, hořec žlutý nebo bílý hořec.

Hořec modrý a pěstování

Pokud se chcete těšit z modrých odstínů po celou sezónu, není nic snazšího, než vysadit různé druhy. Hořec jarní začíná kvést opravdu brzy, už od dubna. Abyste se z jeho květů mohli těšit, potřebujete kyselejší a stále vlhkou půdu. S touto podmínkou může být problém ve skalce, nezapomeňte tedy před zimou a na jaře přidat trochu rašeliny. Vlhké půdy docílíte i tak, že přidáte nízké polštářky trávy. Dalším jarním druhem je Hořec bezlodyžný, jehož květní kalichy jsou nápadně velké a tmavě modré. Také má rád vlhkou půdu, ale je méně choulostivý, takže přežije i v jílovitých oblastech. Nenáročný na pěstování je Hořec sedmiklaný s dlouhými výhony a jasně modrými květy. Tento druh snese i slunce nebo polostín v letních měsících.

Až do prvních mrazíků

V srpnu přichází Hořec drsný, rostlina, jenž nese velké kalichy s blankytně modrými okraji a narůžovělým vnitřkem květu. Nejlépe kvete v kyselé a těžší půdě. V září pak kvetou Hořce ozdobné, nízké a bohatě se rozrůstající rostlinky s kvítky v jemných odstínech modré barvy. Hořce ozdobný vydrží kvést až do prvních mrazíků. Zatím jsme se zaměřili na nejznámější modré hořce, ale zahradu vám ozdobí i např. Hořec tolitový s trsy květů nebo Hořec tečkovaný s velkými hnědě potečkovanými žlutými kalichy.

Léčivý Hořec žlutý

Zatímco nadzemní část hořců je určena spíše na okrasu, ta podzimní, kořenová se využívá do čajových směsí, kapek a tinktur. Nejvíce se využívá kořen Hořce žlutého. Jedná se o vysokou bylinu s malými žlutými kvítky. Přípravky s tímto hořcem se používají na podporu činnosti žlučníku, jater, slinivky nebo třeba při rekonvalescenci pro popru chuti k jídlu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.