Pěstujeme gardénie
Krásná rostlina s okouzlujícím květenstvím. Přesně tak je možné popsat gardénii. Velmi oblíbené jsou tyto květiny zejména pro své dekorativní účely a také velké květenství a silnou vůni. Pěstování gardénie navíc není nijak náročné, takže ji může mít doma úplně každý včetně nezkušených pěstitelů. Pokud se i vy rozhodujete pro některé z květin, které by vám dokázaly přinést maximální radost, určitě se gardénie vyplatí. Popišme si je tedy podrobněji a poukažme si na jednotlivé aspekty pěstování.
Gardénie se představuje
Gardénie pochází z jižní části Číny a konkrétním druhem je gardénie jasmínovitá. Jedná se o hustý kompaktní keřík, který bývá vysoký okolo půl metru. Mnohdy při kvalitní péči ale dokáže dosáhnout až dvakrát takové výšky. Meziroční přírůstek se ale pohybuje okolo pouhých 15 cm. Disponuje tmavými zelenými listy s velkou lesklou plochou. Pěstuje se ale hlavně pro nádherné bílé květenství, které vypadá krémově a silně voní.
Pěstování gardénie
Na otázku jak pěstovat gardénie, bychom nenašli unifikovanou odpověď. Aspektů je totiž hned několik. V první řadě je zapotřebí vyvarovat se postavení květiny v blízkosti plynových spotřebičů. Zplodiny mohou rostlině hodně uškodit. Pěstební substrát by měl být složen z rašeliny a také klasické zeminy. Není problém volit ani substráty pro kyselinomilné rostliny. Pozor si jen dejte na obsah vápníku, který by v substrátu být neměl. Stanoviště je optimální s rozptýleným světlem a postačí pokojová teplota. Na jaře je vhodná teplota okolo 16 stupňů Celsia. Zálivku volte hojnou, substrát by neměl vyschnout. Roste měkkou vodou, aby nedošlo ke zničení poupat. Na podzim je vhodné jemné prořezání gardénie.
Rozmnožování gardénie
Na jaře anebo v letním období není od věci odebrat vrcholové řízky a zapíchnout je do vlhkého substrátu. V teple budou mít dokonalé mikroklima a porostou jako z vody. Výborná pro množení je speciální nádoba, nicméně postačit může i obyčejný kelímek s malými otvory.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.