Pěstujeme aksamitník

Aksamitník

Aksamitníky jsou krásné a absolutně nenáročné letničky. Pokud chcete právě nějaké květiny určené vyloženě na letní období, pak jsou aksamitníky jasnou volbou. Nebudou totiž kvést pouze týden či dva, ale celé letní období, což stoprocentně oceníte nejen vy, ale i návštěvy na vaší zahradě. Pokud nevíte, jaké jsou základní náležitosti týkající se pěstování aksamitníku, jste na správné adrese. Prozradíme vám totiž pravidla, která je zapotřebí dodržovat, abyste měli krásné rostliny i u vás doma.

Výsev a výsadba aksamitníku

Zasadit si aksamitník můžete klidně i za oknem anebo v pařeništi. Jeho předpěstování je nutností v případě, že chcete mít brzy vzrostlé květiny. Pro předpěstování postačí doba jednoho měsíce. Ven je vhodné dávat květiny až tehdy, když už nehrozí žádné mrazíky. Nespěcháte-li na kvetení aksamitníků, vyplatí se počkat a zasadit je přímo ze semínek ven na záhon. Následně je ale budete muset vyjednotit, popřípadě rozesadit.

Tři druhy aksamitníků

Aksamitníky se u nás pěstují ve třech základních kultivarech. Uvedeme si postupně všechny.

Nejrozšířenější aksamitník rozkladitý

Tento druh se vyznačuje především nízkými a poměrně bohatě rozvětvenými keříky. Typický je hlavně

Aksamitník vzpřímený

Chcete-li velké květy, pak volte tento typ. Květy totiž obvykle mají od 5 do 10 cm. Dorůst se může i poměrně velké výšky a skvěle se mu daří i v nejrůznějších nádobách a truhlících.

Aksamitník drobnokvětý

Pokud prahnete spíše po drobných kvítcích, jež jsou v trsech, můžete volit aksamitník drobnokvětý. Výborně se hodí do květináčů na oknech spolu s jinými květinami anebo do pravidelného typu výsadby.

Aksamitník proti škůdcům

Když jsou tyto afrikány na stráži, nemusíte se bát některých tradičních škůdců a chorob. Jmenovat bychom mohli zejména háďátka či mšice. Aksamitník obsahuje deriváty síry a umí tak odpuzovat, anebo dokonce úplně hubit nejen zmiňované nepříjemné škůdce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.